УКРАЇНА
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ШОСТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про звіт постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища
Заслухавши звіт голови постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища про свою роботу, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Звіт постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища про свою роботу взяти до відома .
Голова районної ради В.П.Антонюк
№ 390-VI
від 21.08.2013р
УКРАЇНА
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ШОСТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про звіт постійної комісії районної ради з питань освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення про свою роботу
Заслухавши звіт голови постійної комісії районної ради з питань охорониздоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення просвою роботу, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Звіт постійної комісії районної ради з питань освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення про свою роботу взяти до відома.
Голова районної ради В.П.Антонюк
№ 391-VI
від 21.08.2013 р
УКРАЇНА
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
«19» вересня 2013 року № 65/2013-Р
Про скликання двадцять сьомої сесії
Ізмаїльської районної ради шостого скликання
Керуючись ст.ст. 46, 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 10 Регламенту Ізмаїльської районної ради:
І. Провести пленарне засідання двадцять сьомої сесії Ізмаїльської районної ради шостого скликання 26 вересня 2013 року о 10 годині в сесійній залі районної ради за адресою: місто Ізмаїл, проспект Суворова, 62.
ІІ. Рекомендувати розглянути на пленарному засіданні двадцять сьомої сесії районної ради шостого скликання наступні питання:
1. Про внесення змін до рішення Ізмаїльської районної ради №315-VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік».
Доповідає: Стоілова М.М. – начальник фінансового управління районної державної адміністрації.
2. Різне.
ІІІ. На сесію районної ради запросити депутатів обласної ради, голову районної державної адміністрації, його заступників та начальників управлінь, відділів Ізмаїльської райдержадміністрації, сільських (селищного) голів, представників засобів масової інформації.
ІV. Контроль за виконанням даного розпорядження залишаю за собою.
Голова Ізмаїльської
районної ради В.П.Антонюк
У К Р А Ї Н А
І З М А Ї Л Ь С Ь К А Р А Й О Н Н А Р А Д А
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
«13» листопада 2013 року № 82 /2013-Р
Про скликання двадцять восьмої сесії
Ізмаїльської районної ради шостого скликання
Керуючись ст. ст. 46, 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.10 Регламенту Ізмаїльської районної ради:
І. Провести пленарне засідання двадцять восьмоїсесії Ізмаїльської районної ради шостого скликання 25.11.2013 року о 10.00 годині у сесійній залі районної ради за адресою: м. Ізмаїл, пр. Суворова, 62.
ІІ. Рекомендувати розглянути на пленарному засіданні двадцять восьмої сесії районної ради наступні питання:
1. Звіт Ізмаїльської райдержадміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за підсумками дев'яти місяців 2013 року.
Доповідає: Стоілова М.М.- начальник фінансового управління Ізмаїльської районної державної адміністрації.
2. Про виконання Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки.
Доповідає: Якименко Т.Г. – начальник відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.
3. Про затвердження Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району на 2014 рік.
Доповідає: Якименко Т.Г. – начальник відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.
4. Про внесення змін до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року.
Доповідає: Недашківський В.В. – керівник апарату Ізмаїльської районної державної адміністрації
5. Про затвердження Програми створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району на 2013-2016 роки.
Доповідає: Гришенко В.В.- головний архітектор Ізмаїльського району.
6. Про внесення змін до кошторису видатків на утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 319-VІ від 25.12.2012 року.
Доповідає: Данукалова А.П.- заступник голови районної ради.
7. Про внесення змін до рішення районної ради № 315-VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік».
Доповідає: Стоілова М.М.- начальник фінансового управління Ізмаїльської районної державної адміністрації.
8. Про затвердження договорів оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада
Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.
9. Про затвердження Положення про списання майна спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада.
Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.
10. Про передачу майна (обладнання), що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління якою здійснює Ізмаїльська районна рада, відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.
Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.
11. Про затвердження розпоряджень голови Ізмаїльської районної ради, прийнятих у міжсесійний період.
Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.
12. Про депутатські запити депутата Ізмаїльської районної ради Арнаута А. Г.
Доповідає: Антонюк В.П. – голова Ізмаїльської районної ради
13. Різне.
ІІІ. На сесію районної ради запросити депутатів обласної ради, голову районної державної адміністрації, його заступників та начальників управлінь, відділів райдержадміністрації, сільських (селищного) голів, представників засобів масової інформації.
ІV. Контроль за виконанням даного розпорядження залишаю за собою.
Голова Ізмаїльської
районної ради В.П. Антонюк
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про звіт Ізмаїльської районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за підсумками дев'яти місяців 2013 року
Заслухавши інформацію начальника фінансового управління райдержадміністрації Стоілової М.М. про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за 9 місяців 2013 року, районна рада відзначає, що доходна частина районного бюджету виконана в сумі 136998,1 тис. грн., або на 74,0% до річного плану. Дотація вирівнювання з державного бюджету отримана в сумі 66176,5тис. грн., що становить 75,0% до плану року.
По загальному фонду (без дотацій і субвенцій з держбюджету) до районного бюджету надійшло 8130,9тис.грн., або 70,9% річних призначень. Надходження податку з доходів фізичних осіб склали 8006,7 тис. грн., або70,6% до плану 2013 року.
Доходів по спеціальному фонду надійшло 3986,7тис.грн., або 93,1% річного призначення, у т.ч. власні надходження – 1863,6тис.грн. – 511,2%, офіційні трансферти – 2123,1 тис.грн. – 54,2%.
Районна рада відзначає також, що дотація вирівнювання сільським радам перерахована в сумі 7275,9тис. грн., це становить 70,4% річного призначення.
Видаткова частина районного бюджету за 9 місяців 2013 року виконана в сумі 141693,7тис.грн. По загальному фонду – 136079,1тис.грн., або 75,1% до річного призначення. По спеціальному фонду – 5614,6тис. грн., або 81,2% до річного призначення. Видатки по загальному фонду на освіту профінансовані в сумі 40410,4 тис. грн., або 78,7% до річного призначення, видатки на охорону здоров'я – 23584,9тис. грн., або 79,4% до річного призначення, на культуру – 3385,6тис.грн., або 73,4%. Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 393-V1
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про виконання Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки
Заслухавши звіт відділу освіти райдержадміністрації про виконання Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки, керуючись ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про позашкільну освіту», Ізмаїльська районна рада
Вирішила:
1. Звіт про виконання Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки взяти до відома.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 394-VI
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 р.
Керуючись п.16 ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та розглянувши проект Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 рік, з метою забезпечення довільного, творчого, інтелектуального, духовного, фізичного розвитку дітей в позашкільних навчальних закладах, доступності позашкільної освіти, Ізмаїльська районна рада
Вирішила:
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 395-VI
Додаток
до рішення сесії
Ізмаїльської районної ради
№ 395- VІ
Від 25 листопада 2013 р.
ПРОГРАМА
РОЗВИТКУ ПОЗАШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
на 2014 р.
Ізмаїл, 2014
ВСТУП
Позашкільні заклади Ізмаїльського району є позашкільними установами освіти, які надають знання, формуючи вміння та навички за інтересами; забезпечують інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток та потреби особистості у творчій самореалізації; підготовку до активної професійної та громадської діяльності; створюють умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля вихованців відповідно до їх здібностей та обдарувань.
Метою діяльності позашкільних закладів є створення умов для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей та учнівської молоді у вільний від навчання час; задоволення їх освітніх потреб шляхом залучення до науково-технічної, образотворчої, декоративно-прикладної, еколого-природничої, туристсько-краєзнавчої, дозвіллєво-розважальної та інших видів творчості.
ПРОГРАМА БУДЕ СПРЯМОВАНА НА:
ВИКОНАННЯ:
- Закону України "Про освіту";
- Закону України "Про позашкільну освіту";
- Концепції позашкільної освіти та виховання;
- Положення "Про позашкільний навчальний заклад";
- Статутів позашкільних закладів Ізмаїльського району;
- Інших нормативно-законодавчих та правових документів щодо розвитку освітньої галузі в частині позашкільної освіти, а також забезпечення прав громадян України на освіту.
РЕАЛІЗАЦІЮ:
Сучасної державної політики в освітянській галузі щодо розвитку позашкільної освіти району;
СТВОРЕННЯ:
- умов для забезпечення доступності позашкільної освіти, творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей, організації їхнього змістовного дозвілля в позаурочний час;
- єдиного освітнього простору на основі наступності змісту загальної середньої і позашкільної освіти;
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:
- стабільного функціонування Центру дитячої та юнацької творчості;
- організаційної підтримки діяльності дитячих творчих колективів.
ЗАВДАННЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ:
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РЕАЛІЗАЦІЇ
ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ ПОЗАШКІЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ НА 2014 РІК
№ п/п |
Зміст заходу |
Відповідальні |
Термін виконання |
Орієнтовані обсяги фінансування (тис., грн.) |
1. |
Забезпечити роботу районної МАН та організувати участь у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої Академії наук України
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
23 |
2. |
Забезпечити участь у Всеукраїнських профільних очно-заочних школах МАН |
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
3,3 |
3 |
Забезпечити участь в обласних, Всеукраїнських, міжнародних фестивалях, конкурсах, конференціях, змаганнях.
|
Відділ освіти, відділ культури та туризму райдержадміністрації |
2014 |
68,5 |
4 |
Організувати районні науково-практичні конференції, семінари з питань позашкільної освіти, семінари-практикуми.
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
1 |
5 |
Спортивні змагання |
Відділ освіти , відділ у справах сім’ї, молоді та спорту РДА |
2014 |
45 |
6 |
Проводити районні масові заходи з художньо-естетичного, науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого, соціально-реабілітаційного, спортивно-оздоровчого напрямів позашкільної роботи
|
Відділи райдержадміністрації: освіти, культури та туризму, сім’ї , молоді та спорту |
2014 |
19 |
7 |
Забезпечити охоплення дітей позашкільною освітою не менше 70%, розширивши мережу гуртків позашкільних закладів
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
32 |
8. |
Забезпечити позашкільні заклади телекомунікаційними засобами виходу до інформаційної мережі Інтернет
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
1,7
|
9. |
Удосконалити систему підготовки та перепідготовки працівників для позашкільних навчальних закладів
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
4 |
10 |
Запровадити моральне та матеріальне заохочення працівників позашкільних закладів
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
5,5 |
11 |
Прийняти участь в конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних закладів
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
1 |
12 |
Забезпечити позашкільні заклади періодичними виданнями, інформаційною, методичною фаховою літературою
|
Відділ освіти райдержадміністрації |
2014 |
0.4 |
13 |
Забезпечити гуртки необхідним інвентарем та обладнанням |
Відділ освіти райдержадміністрації
|
2014 |
6 |
14. |
Забезпечити позашкільні заклади навчальними та наочними посібниками з питань позашкільної освіти |
Відділ освіти райдержадміністрації
|
2014
|
1 |
15.
|
Вивчити та поширити кращий досвід роботи з питань позашкільної освіти
|
Відділ освіти райдержадміністрації
|
2014
|
0,2
|
16. |
Прийняти участь у конкурсах науково-методичних розробок з питань позашкільної освіти.
|
Відділ освіти райдержадміністрації
|
2014 |
0,5 |
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І ШЕН Н Я
Про внесення змін до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року
Керуючись ст. 43. Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі ст.,ст.. 13,14,29 Закону України « Про місцеві державні адміністрації», ст..85 Бюджетного кодексу України, Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 396-VI
Додаток до рішення районної ради від «21» лютого 2013 р. №343 - VІ в редакціїрішення районної ради від "25" лютого 2013 року № 396- VІ
ПРОГРАМА взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік
І. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
Програма взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в Ізмаїльському районі на 2013 рік (далі – Програма) створена у відповідності до статей 119, ч,4 статті 143 Конституції України, ст.14, 15, 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п.16 ч.1 ст.43, ч.2 ст.11, ч.2 ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року № 339 «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади» (зі змінами і доповненнями), Порядку розроблення регіональних цільових та комплексних програм, моніторингу та звітності про їх виконання, затвердженому розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.07.2012 № 771/А-2012.
На території Ізмаїльського району налічується 18 сільських рад, одна селищна рада та районна рада, які охоплюють 23 населених пункти.
Відносини між районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування базуються на виконанні делегованих повноважень та контролі за їх здійсненням. Протягом 2011-2012 років працівники райдержадміністрації приймали участь у роботі сесій рад – ( 2011 р.-79 , 2012 р.- 85), загальних зборах (сходи) села – ( 2011 р.- 38, 2012 р.- 41), в тому числі по обговоренню ходу виконання завдань бюджету розвитку – 19), здійснювали виїзні прийоми громадян ( 2011р. - 54, 2012р. – 72), здійснювали контроль та перевірки проведення ремонтних та будівельних робіт на території населених пунктів району (2011р. – 19, 2012р. – 45), здійснювалась заходи з координації роботи закладів освіти, культури, охорони здоров’я (2011р. -85, 2012р. – 87), брали участь у виїзних координаційних нарадах та семінарах (2011р. – 17, 2012р. – 24). Крім того, брали участь у колегіях, апаратних нарадах органів вищого рівня з виїздом до м. Одеси, а у разі необхідності й до м. Києва.
Реалізація вказаних заходів сприяла вирішенню актуальних питань соціально-економічного та культурного розвитку населених пунктів та району в цілому, підвищенню рівня життя населення.
За результатами соціально-економічного розвитку в 2012 році Ізмаїльський район посів 10 місце серед районів області (за підсумками 2011 року – 21 місце, за підсумками 2010 року – 23 місце), в т.ч. за підсумками економічного розвитку район посів 14-15 місця (в 2011 році -19-20 місця, в 2010 році – 23 місце), за результатами фінансової діяльності та наповнення бюджету – 8-е місце (в 2011 році – 20-е, в 2010 році – 23 місце), за розвитком ринку праці та ростом доходів населення – 6-е місце ( в 2011 році – 13-15 місця, в 2010 році – 15-16 місця), за розвитком освіти і охорони здоров`я –1-е місце (в 2011 році – 3-є місце, в 2010 році – 4 місце), за якістю та безпекою життя населення – 1-е місце (в 2011 році – 5-е місце).
Протягом 2011-2012 років в результаті взаємодії та злагодженості дій органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району проведено поточні та капітальні ремонти всіх загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів району, закладів охорони здоров`я, забезпечено заклади охорони здоров`я медичним обладнанням та інструментарієм, медикаментами для надання екстреної і невідкладної допомоги. Ізмаїльський район посів провідне місце в області за підсумками літнього оздоровлення дітей. Проведені значні за обсягом роботи по газифікації населених пунктів району, ремонту і облаштуванню вуличного покриття, благоустрою населених пунктів.
Однак, аналіз діяльності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади свідчить про те, що залишається перелік актуальних проблем, що негативно впливає на ефективність управління районом, комплексним соціально-економічним розвитком населених пунктів, забезпечення належної взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, формування і зміцнення дохідної частини бюджету району, функціонування об’єктів комунальної власності та якість комунальних послуг.
За таких обставин є необхідним передбачення та виконання комплексу заходів щодо посилення взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади на території Ізмаїльського району, що відображено в даній Програмі, реалізація якої дозволить підвищити ефективність здійснення функцій виконавчої влади та повноважень, делегованих районною радою, покращити рівень життя на селі, досягнути стабільного соціально-економічного та культурного розвитку району.
ІІ. Визначення мети Програми
Метою Програми є забезпечення соціально-економічного розвитку району, збереження стабільної суспільно-політичної ситуації, покращення якості життя і зростання добробуту мешканців Ізмаїльського району.
ІІІ. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,
обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми
Мета Програми буде досягнута шляхом покращення взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади району, підвищення ефективності здійснення функцій виконавчої влади на території Ізмаїльського району в межах повноважень та реалізації повноважень, делегованих районною радою.
Заходи Програми:
Відповідно до статті 85 Бюджетного кодексу України за умови відсутності заборгованості за захищеними статтями видатків на будь-яку дату фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок вільного залишку коштів районного бюджету на 1.01.2013 року.
Обсяг фінансування уточнюється під час складання та внесення змін до районного бюджету на відповідний рік в межах наявного фінансового ресурсу.
Ресурсне забезпечення програми наведено у додатку 1.
Програма реалізується в один етап, термін дії програми – 2013 рік.
ІV. Напрями діяльності та заходи Програми
Напрями діяльності та заходи програми наведені у додатку до програми (додаток 2)
V. Очікувані результати та ефективність Програми
Очікувані результати та ефективність Програми наведені у Додатку № 2.
Виконання заходів Програми позитивно вплине на розвиток реального сектору економіки району, невиробничого комплексу, забезпечення ринку конкурентноспроможними товарами та зростання надходжень до бюджету. Очікується зростання обсягу роздрібного товарообігу на 3,0%, обсягу реалізованих послуг – на 2,0%, в т.ч. обсягу реалізації платних послуг населенню на 11,4%. Активізація економічного життя в районі позитивно вплине на розвиток гуманітарної сфери та соціальний захист населення району. Передбачається ріст середньомісячної заробітної плати робітників і службовців на 15%. Подальший розвиток отримає мережа закладів освіти, охорони здоров`я, закладів культури, фізичної культури та спорту. Планується проведення капітальних ремонтів котелень, дахів, систем електро - водопостачання, будівель 14 загальноосвітніх шкіл району, 6 закладів охорони здоров`я, продовження роботи по газифікації населених пунктів району (с. Багате, с. Ларжанка, с.Нова Некрасівка, с.Озерне), завершення роботи по капітальному ремонту магістрального водопроводу питної води до с. Лощинівка. Буде продовжуватись робота по наповненню дохідної частини бюджету шляхом створення нових та легалізації фактично існуючих робочих місць, виведення заробітної плати з тіні, активізації претензійно-позовної роботи з ліквідації заборгованості зі сплати податків та зборів, підвищення розміру середньої заробітної плати та робота по оптимізації витрат бюджетних коштів.
Залучення фінансових ресурсів місцевого бюджету для реалізації заходів та завдань Програми сприятиме:
- покращенню соціального розвитку регіону, ефективнішому та результативнішому здійсненню повноважень, делегованих районною радою, в тому числі створенню умов для розвитку громадянського суспільства;
- збереженню політичної стабільності, послідовності і громадянського порозуміння на території району шляхом вдосконалення співпраці та посилення взаємодії органів місцевого самоврядування і виконавчої влади району;
- підвищенню рейтингових показників соціально-економічного розвитку району.
VІ . Координація та контроль за ходом виконання Програми
Відповідальним виконавцем Програми є Ізмаїльська районна державна адміністрація.
Координацію діяльності виконавчої влади та контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.
Ізмаїльська районна державна адміністрація до 15 липня 2013 року та 15 січня 2014 року звітує про хід виконання заходів Програми перед районною радою .
|
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І ШЕН Н Я
Про затвердження Програми створеннямістобудівного кадастру Ізмаїльськогорайону на 2013-2016 роки
У зв’язку з необхідністю створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району, відповідно до Законів України «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», у порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 25.05.2013 року «Про містобудівний кадастр», керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити районну Програми створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району на 2013-2016 роки (додається).
2.Ізмаїльській районній державній адміністрації при підготовці проектів районного бюджету Ізмаїльського району на 2014 та наступні роки передбачити кошти для фінансування Програми.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Ізмаїльської районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 397-VI
Додаток
до рішення районної ради
№397- VІ від 25 листопада 2013 р.
програма
створення містобудівного кадастру
Ізмаїльського району на 2013-2016 роки
1. Паспорт програми
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації |
2. |
Назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розробку програми |
Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр», розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 лютого 2013 року № 54/А-2013 «Про затвердження Положення про Службу містобудівного кадастру при службі архітектури Ізмаїльської районної державної адміністрації». |
3. |
Розробник програми |
Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації |
4. |
Відповідальний виконавець |
Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації |
5. |
Термін реалізації програми |
2013-2016 роки |
5.1. |
Етапи виконання програми |
- |
6. |
Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми |
Районний бюджет |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми (всього), у тому числі: |
68,380 тис. грн. (ліцензоване програмне забезпечення - 48,050 тис. грн.) |
|
7.1 |
Коштів районного бюджету |
68,380 тис. грн.(ліцензоване програмне забезпечення – 48,050 тис.грн.) |
7.2 |
Коштів інших джерел |
- |
2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма
Програма створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району на 2013-2016 роки розроблена відповідно до вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр» та для досягнення цілей щодо комплексного підходу до розв’язання проблем містобудівного кадастру.
3.Мета і завдання Програми
Метою та завданнями Програми є:
- забезпечення комплексності, повноти та достовірності даних системи містобудівного кадастру для прийняття управлінських рішень щодо формування безпечного середовища життєдіяльності населення, захисту території від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, запобігання надмірній концентрації на певній території населення та об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, ефективне і надійне функціонування об'єктів будівництва та інженерно-транспортної інфраструктури, охорону та раціональне використання природних ресурсів і територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, земель сільськогосподарського призначення, водних ресурсів і лісів в інтересах сталого розвитку території.
- інформаційне забезпечення суб’єктів містобудівної діяльності на відповідній території;
- надання документів для підтвердження стану та якості об’єктів, як джерела даних для розвитку ринку нерухомості;
- проведення моніторингу динамічних процесів у складі, стані і характеристиці об’єктів;
- організація захисту інформації містобудівного кадастру від природних, техногенних і кримінальних загроз, запобігання можливим порушенням встановленого порядку обробки та використання інформації (витік, спотворення, викрадення, знищення, модифікація, несанкціоноване копіювання та інше втручання до інформаційної системи).
- підготовка роз’яснень та аналітично-довідкової інформації з питань виконання делегованих повноважень органами місцевого самоврядування.
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми
Для забезпечення:
- ефективної роботи містобудівного кадастру по взаємодії з базовими суб'єктами містобудівного кадастру та постійного отримання від них інформації, що підлягає реєстрації у містобудівному кадастрі;
- первинного оброблення, вхідного контролю, систематизації отриманих даних і документів та введення їх в базу даних інформаційної системи містобудівного кадастру;
- обслуговування програмних та технічних засобів інформаційної системи і геопорталу містобудівного кадастру;
- обслуговування системи зберігання та архівування інформації; організації робіт з обміну інформацією і обміну інформації з іншими кадастрами, реєстрами та інформаційними системами;
- організації робіт із захисту інформації від несанкціонованого доступу відповідно до нормативних документів;
- формування кадастрових документів та їх видачі у порядку, встановленому відповідним спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури;
- узагальнення інформації та складення аналітичних звітів про стан використання території, стан та зміни об'єктів архітектурної, містобудівної і будівельної діяльності на відповідній території;
- створення та ведення бази даних про інформаційні ресурси містобудівного кадастру, формування відкритих інформаційних ресурсів містобудівного кадастру та забезпечення доступу до них в мережі геопорталів;
- формування кадастрових довідок на запити користувачів в межах санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів містобудівного кадастру та їх надання;
- забезпечення прямого санкціонованого доступу до кадастрової системи окремих користувачів відповідно до переліку, затвердженого розпорядником інформаційних ресурсів містобудівного кадастру;
- адаптації та доповнення типових методичних та нормативних документів ведення містобудівного кадастру;
- розвитку та вдосконалення засобів ведення містобудівного кадастру;
- провадження іншої діяльності щодо створення та ведення містобудівного кадастру, визначеної Положенням про містобудівний кадастр, необхідно:
Ресурсне забезпечення Програми
(тис. гривень)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Найменування |
Кількість шт. |
Усього витрат на виконання Програми |
Примітка |
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
68,380 тис. грн. |
68,380 тис. грн. |
(в тому числі ліцензоване програмне забезпечення – 48,050 тис.грн.) |
|
Районний бюджет |
Комп’ютер (системний блок, монітор, клавіатура, мишка) |
1 |
7,200 тис.грн. |
з характеристиками, що дозволяють роботу з графічною інформацією |
Сканер-ксерокс |
1 |
7,830 тис. грн. |
формат А 3 |
|
Принтер |
1 |
2,250 тис. грн. |
БФП формат А 4 |
|
Фотоапарат |
1 |
1,800 тис. грн. |
цифровий |
|
Стіл офісний |
1 |
1,250 тис.грн |
||
Ліцензоване програмне забезпечення для створення та ведення містобудівного кадастру |
48,050 тис.грн. |
Windows 7 (Професійна) Microsoft Office |
5. Напрями діяльності та заходи реалізації Програми
№ з/п |
Назва напряму діяльності |
Перелік заходів програми |
Термін виконання |
Виконавці |
Джерела фінансу-вання |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн. у т. ч. по роках: |
2014 |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Забезпечення вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр», розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 лютого 2013 року № 54/А-2013 «Про затвердження Положення про Службу містобудівного кадастру при службі архітектури Ізмаїльської районної державної адміністрації» |
Забезпечення необхідною оргтехнікою, обладнанням та обслуговування приміщень служби містобудівного кадастру Ізмаїльської райдержадміністрації |
2014 рік |
Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації |
Районний бюджет |
68,380 тис. грн. (в тому числі – 48,050 тис.грн. ліцензоване програмне забезпечення,) |
6. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Безпосередній контроль за здійсненням заходів, визначених Програмою, покладається на заступника голови районної державної адміністрації згідно з розподілом обов’язків.
УКРАЇНА
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННАРАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесеннязміндо кошторисувидатківна утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженого рішеннямрайонноїради № 319-VІвід 25.12.2012 року
Керуючись ст. 43 ЗаконуУкраїни «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районнарада
ВИРІШИЛА:
1.VІ від 25.12.2012 року (додається).
2. Контроль за виконанням рішенняпокласти на постійнукомісію районноїрадизпитань бюджету,фінансів та інвестицій.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 398-V1
Додаток | |||||
до рішення районної ради | |||||
№398 - VІ від 25 листопада 2013р. | |||||
КОШТОРИС ВИДАТКІВ | |||||
на утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату районної ради | |||||
на 2013 рік | |||||
тис.грн. | |||||
КЕКВ | Назва видатків | Затверджено на 2013 рік | Зміни, ( +, -) | Сума усього | в т.ч. Програма місцевого самоврядування |
ВСЬОГО | 1625,550 | -0,61 | 1624,940 | 78,85 | |
2111 | Заробітна плата | 726,500 | 0,0 | 726,500 | 0,0 |
2120 | Нарахування на заробітну плату | 259,600 | 0,0 | 259,600 | 0,0 |
2200 | Використання товарів і послуг | 312,639 | 1,74 | 314,379 | 52,75 |
2210 | Предмети, матеріали, обладнання та інвентар | 174,886 | 1,74 | 176,626 | 21,25 |
2240 | Оплата послуг (крім комунальних) | 131,913 | 0,0 | 131,913 | 31,50 |
2250 | Видатки на відрядження | 5,840 | 0,0 | 5,840 | 0,0 |
2270 | Оплата комунальних послуг та енергоносіїв | 288,800 | 0,00 | 288,800 | 0,0 |
2271 | Оплата теплопостачання | 157,000 | 0,0 | 157,00 | 0,0 |
2272 | Оплата водопостачання і водовідведення | 3,800 | 0,0 | 3,80 | 0,0 |
2273 | Оплата електроенергії | 90,000 | 0,0 | 90,00 | 0,0 |
2274 | Оплата природного газу | 38,000 | 0,0 | 38,00 | 0,0 |
2800 | Інші видатки | 4,011 | 4,500 | 8,511 | 3,0 |
3100 | Капіитальні видатки | 34,000 | -6,850 | 27,150 | 23,10 |
3110 | Придбання обладнання і предметів довгострокового користування | 34,000 | -6,850 | 27,150 | 23,10 |
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
Про внесення змін до рішення районної ради №315 -VІ
від 25.12.2012 року «Про районний бюджет
Ізмаїльського району на 2013 рік»
Керуючись ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до ст.78 Бюджетного Кодексу України, на підставі рішення сесії обласної ради від 14 листопада 2013року, розпорядження голови обласної державної адміністрації №1136/А-2013 від 30.10.2013року Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести такі зміни до рішення районної ради №315-VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік»:
1.1. У п.1 рішення цифри «185213,178»; «180931,438»; «4281,74»; «2785,5» замінити відповідно цифрами «191251,027»; «187769,287»; «3481,74»; «1985,5».
1.2. У п.2 рішення цифри «188148,23215»; «181230,8844»; «6917,34775»; «5411,0537» замінити відповідно цифрами «194186,08115»; «187931,43709»; «6254,64406»; «4748,35001».
1.3. Сільським радам додаткову дотацію з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів спрямувати виключно на оплату праці працівників бюджетних установ та недопущення прострочення кредиторської заборгованості із зазначених виплат.
1.4. Викласти у новій редакції додатки до рішення (додатки 1-8).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 399-V1
додаток №1 | |||||
до рішення Ізмаїльської районної ради | |||||
№ 399 -VI від 25 листопада 2013 р. | |||||
додаток №1 | |||||
до рішення Ізмаїльської районної ради | |||||
від 25 грудня 2012 р. №315-VI | |||||
Доходи районного бюджету на 2013рік | |||||
(тис.грн.) | |||||
Код | Найменування доходів згідно із бюджетною класіфікацією | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | |
Разом | у т.ч бюджет розвитку | ||||
10000000 | Податкові надходження | 11344,00 | 11344,00 | ||
11010000 | Податок на доходи фізичних осіб | 11344,00 | 11344,00 | ||
20000000 | Неподаткові надходження | 118,00 | 364,54 | 482,54 | |
22010300 | Реєстраційний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців | 4,10 | 4,10 | ||
22080400 | Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності | 111,10 | 111,10 | ||
24060300 | Інші надходження | 2,80 | 2,80 | ||
25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 364,54 | 364,54 | ||
Разом власних надходжень | 11462,00 | 364,54 | 0,00 | 11826,54 | |
40000000 | Офіційні трансферти | 176307,29 | 3117,20 | 1985,50 | 179424,49 |
41020000 | Дотаціі | 96531,60 | 96531,60 | ||
41020100 | Дотаціі вирівнювання з державного бюджету місцевим бюджетам | 88235,30 | 88235,30 | ||
41020600 | Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченності місцевих бюджетів( на проведення щомісячних доплат у сумі 200грн. до заробітної плати медичним працівникам, які працюють у сільській місцевості - 508,8тис.грн., на оплату праці працівникам бюджетних установ - 7787,5тис.грн.) | 8296,30 | 8296,30 | ||
41030000 | Субвенціі | 79775,69 | 3117,20 | 1985,50 | 82892,89 |
41030300 | Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування (с.Броска-25,2тис.грн.) | 25,20 | 25,20 | ||
41030400 | Субвенція з інших бюджетів на виконання інвестиційних прооектів (за рахунок субвенції з областного бюджету - 758,2тис.грн., субвенція з бюджетів сіл (смт) на: капітальний ремонт по заміні димової труби загальноосвітньої школи, яка растошована за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, смт. Суворово, вул.Пушкіна,46 (за рахунок субвенції з Суворовської селищної ради) - 102,6тис.грн.; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Бросківської сільської ради - 180,0тис.грн., капітальний ремонт сільської лікарської амбулаторії загальної практики та сімейної медицини у с.Броска Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Бросківської сільської ради) -100,0тис.грн.; капітальний ремонт даху Кам'янського НВК Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Кам'янської сільської ради) - 150,0тис.грн.; капітальний ремонт (заміна котлів) в котельні ЗОШ в с.Ларжанка Ізмаїльського району Одеської області (за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради) - 40,0тис.грн., | 1655,80 | 1655,80 | 1655,80 | |
капітальний ремонт даху Ларжанського НВК Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради)-20,0тис.грн, установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради -30,0тис.грн; капітальний ремонт загальноосвітньої школи в с.Лощинівка Ізмаїльського району (встановлення коректора обліку газу) - за рахунок субвенції з Лощинівської сільської ради-35,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Багатянської сільської ради-30,0тис.грн; капітальний ремонт в котельні (заміна котлів) ЗОШ по вул.Шкільна,1 с. Кирнички Ізмаїльського района Одеської області (за рахунок субвенції з Кирничанської сільської ради)-50,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Озернянської сільської ради-30,0тис.грн; капітальний ремонт котельні (заміна димової труби) ЗОШ по вул.Пушкіна,26 в с.Матроска Ізмаїльського району Одеської області | |||||
(за рахунок субвенції з Матроської сільської ради)-80,0тис.грн, установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції Матроської сільської ради-20,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Ново Некрасівської сільської ради-10,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Утконосівської сільської ради -20,0тис.грн | |||||
41030600 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім"ям з дітьми, малозабезпеченим сім"ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям | 70280,459 | 70280,459 | ||
41030800 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот | 1663,15 | 1663,15 | ||
41030900 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв"язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян | 1583,25 | 1583,25 | ||
41031000 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу | 2238,60 | 2238,60 | ||
41034400 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію,ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населенних пунктах. | 1131,70 | 1131,70 | ||
41034500 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій | 0,00 | |||
41035000 | Інші субвенції за рахунок коштів областного бюджету: по загальному фонду - 3333,538тис.грн.у т.ч на утримання притулків для неповнолітних - 439,938тис.грн., на утримання центрів соціально- психологічної реабілітації дітей - 426,6тис.грн., на покращення надання соціальних послуг найуразливішим верстам населення - 718,2тис.грн., на швидку медичну допомогу - 1748,8тис.грн., по спеціальному фонду - 329,7тис.грн.у т.ч.249,7тис.грн. - на реалізацію регіональної комплексної програми з утворення (оновлення) містобудівної документації територий та містобудівного кадастру Одеської області на 2012-2016роки , 80,0тис.грн. - на реалізацію регіональної програми забезпечення житлом дітей - сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування, а також осіб з іх числа | 3333,538 | 329,70 | 329,70 | 3663,238 |
41035600 | Субвенція на проведення видатків місцевих бюджетів,що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів (субвенція з бюджетів сіл. (смт.): с. Броска 1,0тис.грн. - на оздоровлення та відпочинок дітей, сел. Суворово - на оздоровлення дітей у літній період 2,0тис.грн.) | 3,00 | 3,00 | ||
41035800 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім"ях за принципом "гроші ходять за дитиною" | 648,49 | 648,49 | ||
Разом доходів | 187769,287 | 3481,740 | 1985,500 | 191251,027 |
Додаток №2 до рішення Ізмаїлської районої ради | ||||||||||||
№ 399 -VI від 25 листопада 2013 р. | ||||||||||||
Додаток №2 до рішення Ізмаїлської районої ради | ||||||||||||
від 25 грудня 2012 р. № 315-VI | ||||||||||||
Видатки районного бюджету Ізмаїльського району на 2013 рік за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | ||||||||||||
тис.грн. | ||||||||||||
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Видатки загального фонду | Видатки спеціального фонду | Разом | ||||||||
всього | з них | всього | видатки спожи-вання | з них | видатки розвитку | з них | ||||||
оплата праці з нарахуваннями | оплата комун. послуг та енергоносіїв код | оплата праці з нарахуваннями | оплата комун. послуг та енергоносіїв код | бюджет розвитку | капітальні видатки за рахунок коштів,що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
010116 | Органи місцевого самоврядування, у т.ч. | 1597,79000 | 986,10000 | 288,80000 | 27,15000 | 27,15000 | 27,15000 | 25,15000 | 1624,94000 | |||
"-утримання апарату райради | 1542,04000 | 986,10000 | 288,80000 | 4,05000 | 4,05000 | 4,05000 | 4,05000 | 1546,09000 | ||||
"-програма розвитку місцевого самоврядування Ізмаїльського району на 2010-2014 роки | 55,75000 | 29,95000 | 29,95000 | 29,95000 | 27,95000 | 85,70000 | ||||||
070000 | Освіта, у т.ч. | 54926,79350 | 45772,83000 | 4781,77000 | 1804,31711 | 68,00000 | 1736,31711 | 1736,31711 | 701,33131 | 56731,11061 | ||
-харчування | 1939,00000 | 68,00000 | 68,00000 | 2007,00000 | ||||||||
-медикаменти | 25,60000 | 25,60000 | ||||||||||
-курси службовців місцевого самоврядування | 6,81000 | 6,81000 | ||||||||||
-видатки на видачу одноразової допомоги дітям-сиротам, та дітям, позбавленим батьківського піклування,яким у 2012році виповниться 18 років | 54,30000 | 54,30000 | ||||||||||
-фінансування прийомних сімей | 648,49000 | 648,49000 | ||||||||||
"-видатки на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебували під опікою (піклуванням) або на повному державному утриманні, при працевлаштуванні їх після закінчення навчального закладу | 6,90000 | 6,90000 | ||||||||||
080000 | Охорона здоров"я | 32305,10000 | 26358,50000 | 2604,50000 | 709,81606 | 22,44000 | 16,19500 | 2,69400 | 687,37606 | 687,37606 | 47,00000 | 33014,91606 |
-харчування | 533,00000 | 0,00000 | 533,00000 | |||||||||
-пільгові пенсії | 210,00000 | 0,00000 | 210,00000 | |||||||||
-медикаменти | 782,50000 | 2,24400 | 2,24400 | 784,74400 | ||||||||
-інші поточні трансферти населенню(на проведення щомісячних доплат по заробітній платі медичним працівникам) | 508,80000 | 508,80000 | ||||||||||
080800 | у т.ч. за рахунок субвенції з обласного бюджету на швидку медичну допомогу | 1748,80000 | 1666,50000 | 1748,80000 | ||||||||
-медикаменти | 0,00000 | |||||||||||
090201 | Пільги ВВВ…на електроенергію, природний газ, воду | 857,55004 | 857,55004 | |||||||||
090204 | Пільги ВВС… на електроенергію, природний газ, воду | 48,12742 | 48,12742 | |||||||||
090207 | Пільги Чорнобильцям на електроенергію, природний газ, воду | 22,76260 | 22,76260 | |||||||||
090210 | Пільги по профознаці на електроенергію, природний газ, воду | 306,39623 | 306,39623 | |||||||||
090405 | Субсидії на електроенергію, природний газ, воду | 123,60531 | 123,60531 | |||||||||
090406 | Субсидії населенню на придбання твердого та пічного побутового палива і скрапленого газу | 1142,40779 | 1142,40779 | |||||||||
090202 | Пільги ВВВ на тверде паливо та скраплений газ | 480,86926 | 480,86926 | |||||||||
090205 | Пільги ВВС на тверде паливо та скраплений газ | 13,62712 | 13,62712 | |||||||||
090208 | Пільги Чорнобильцям на тверде паливо та скраплений газ | 12,13358 | 12,13358 | |||||||||
090211 | Пільги по профознаці на тверде паливо та скраплений газ | 317,75459 | 317,75459 | |||||||||
090214 | Пільги на послуги зв"язку | 56,65000 | 56,65000 | |||||||||
090215 | Пільги багатодітним сім`ям на житлово-комунальні послуги | 304,70840 | 304,70840 | |||||||||
090216 | Пільги багатодітним сім`ям на придбання твердого палива та скраплений газ | 265,84198 | 265,84198 | |||||||||
090411 | Кошти на забезпечення побутовим вугіллям окремих категорії населення | 5,96568 | 5,96568 | |||||||||
090203 | Інші пільги ВВВ… | 161,00000 | 161,00000 | |||||||||
090209 | Інші пільги Чорнобильцям | 1,50000 | 1,50000 | |||||||||
170102 | Компенсація пільгового проїзду автотранспортом | 1364,00000 | 1364,00000 | |||||||||
170302 | Компенсація пільгового проїзду з/д транспортом | 0,10000 | 0,10000 | |||||||||
090302 | Допомога у зв"язку з вагітністю та пологами | 604,08170 | 604,08170 | |||||||||
090303 | Допомога по догляду за дитиною до 3-х років незастрахованним матерям | 14 615,98105 | 14615,98105 | |||||||||
090304 | Одноразова допомога при народжені дитини | 28 869,74247 | 28869,74247 | |||||||||
090305 | Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування | 2592,83151 | 2592,83151 | |||||||||
090306 | Допомога на дітей самотнім матерям | 4793,15582 | 4793,15582 | |||||||||
090307 | Тимчасова державна допомога дітям | 879,97688 | 879,97688 | |||||||||
090308 | Допомога при усиновленні дитини | 48,63011 | 48,63011 | |||||||||
091300 | Державна допомога інвалідам з дитинства та дітям- інвалідам | 5883,60722 | 5883,60722 | |||||||||
090401 | Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям | 11992,45224 | 11992,45224 | |||||||||
091204 | Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому, у т.ч. | 1587,01200 | 1442,00000 | 70,00000 | 214,00000 | 207,50000 | 6,50000 | 1801,01200 | ||||
-медикаменти | 15,00000 | 15,00000 | 15,00000 | |||||||||
-харчування | 159,00000 | 159,00000 | 159,00000 | |||||||||
090412 | Інші видатки на соціальний захист населення | 81,20000 | 81,20000 | |||||||||
091205 | Виплата компенсацій фізичним особам по догляду за одинокими непрацездатними громадянами | 140,20000 | 140,20000 | |||||||||
090416 | Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці | 5,00000 | 5,00000 | |||||||||
091209 | Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів | 79,50000 | 79,50000 | |||||||||
091106 | Інші видатки | 5,00000 | 5,00000 | |||||||||
091108 | Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей | 250,00000 | 250,00000 | |||||||||
091101 | Утримання ЦСССДМ (райбюджет) | 308,50000 | 284,30000 | 5,90000 | 308,50000 | |||||||
091101 | Утримання ЦСССДМ (за рахунок субвенції з обласного бюджету) | 736,22459 | 654,81159 | 11,00000 | 11,00000 | 11,00000 | 747,22459 | |||||
091100 | Програми відділу сім"ї,молоді та спорту | 108,20000 | 108,20000 | |||||||||
091102 | Програми ЦСССДМ | 18,80000 | 18,80000 | |||||||||
090802 | Програми захисту дітей | 4,00000 | 4,00000 | |||||||||
090700 | Утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинились в складних життєвих обставинах | 926,53800 | 673,00000 | 49,50000 | 926,53800 | |||||||
-харчування | 158,00000 | 158,00000 | ||||||||||
-медикаменти | 3,00000 | 3,00000 | ||||||||||
100303 | Ремонтно-будівельні організації ЖКГ | 430,00000 | 430,00000 | |||||||||
110000 | Культура | 4703,10000 | 4285,30000 | 136,00000 | 90,10000 | 60,10000 | 56,54000 | 30,00000 | 30,00000 | 30,00000 | 4793,20000 | |
120000 | Засоби масової інформації | 210,00000 | 0,00000 | 210,00000 | ||||||||
130000 | Фізкультура та спорт, у т.ч. | 685,40000 | 475,70000 | 1,00000 | 0,00000 | 685,40000 | ||||||
-медикаменти | 1,50000 | 0,00000 | 1,50000 | |||||||||
150101 | Капітальні вкладення | 598,03332 | 598,03332 | 598,03332 | 7,35500 | 598,03332 | ||||||
150202 | Розробка схем та проектних рішень масового застосування | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | ||||||
150118 | Житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення | 8,00000 | 80,00000 | 80,00000 | 80,00000 | 88,00000 | ||||||
150122 | Інвестиційні проекти | 677,20000 | 677,20000 | 677,20000 | 677,20000 | |||||||
150202 | Розробка схем та проектних рішень масового застосування (за рахунок субвенції з облбюджету) | 249,70000 | 249,70000 | 249,70000 | 249,70000 | |||||||
170901 | Програма комп"ютеризації Ізмаїльського району | 28,00000 | 19,84352 | 19,84352 | 19,84352 | 47,84352 | ||||||
180404 | Підтримка малого і середнього підприємництва | 10,00000 | 10,00000 | |||||||||
180409 | Внески органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності (КП Оздоровча база "Глобус") | 200,00000 | 200,00000 | 200,00000 | 200,00000 | 200,00000 | ||||||
180410 | Інші заходи, пов"язані з економічною діяльністю, у т.ч | 88,00000 | 0,00000 | 88,00000 | ||||||||
-трансферти КП "Трудовий архив" | 88,00000 | 0,00000 | 88,00000 | |||||||||
250102 | Резервний фонд | 21,52000 | 0,00000 | 21,52000 | ||||||||
250914 | Витрати, пов"язані з наданням та обслугованням пільгових довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво та придбання житла (програма "Власний дім") | 10,00000 | 10,00000 | |||||||||
250311 | Дотація вирівнювання з районного бюджету сільським (селищній) радам | 10330,00000 | 10330,00000 | |||||||||
250313 | Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів | 1438,30000 | 1438,30000 | |||||||||
250315 | Інші додаткові дотації | 683,30000 | 683,30000 | |||||||||
250323 | Субвенція на утримання об"єктів спільного користування | 111,70000 | 111,70000 | |||||||||
250324 | Субвенція іншим бюджетам на виконання інвестиційних проектів | 91,83000 | 91,83000 | 91,83000 | 91,83000 | |||||||
250344 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів | 100,00000 | 100,00000 | |||||||||
250380 | Інші субвенції ("Програма розвитку земельних відносин та охорони земель Ізмаїльського району на 2011-2013 роки") | 218,80000 | 10,05405 | 10,05405 | 228,85405 | |||||||
250380 | Інші субвенції (субвенція міському бюджету м.Ізмаїл на реалізацію заходів із забезпечення функціонування єдиного центру надання адміністративних послуг) | 50,00000 | 50,00000 | |||||||||
250354 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконсрукцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах | 1131,70000 | 362,10000 | 769,60000 | 1131,70000 | |||||||
ВСЬОГО ВИДАТКІВ | 187971,43709 | 80932,54159 | 7937,47000 | 6214,64406 | 730,19405 | 72,73500 | 2,69400 | 5484,45001 | 4708,35001 | 1310,73631 | 194186,08115 |
Додаток №3 до рішення Ізмаїльської районої ради | ||||||||||||
№ 399 -VI від 25 листопада 2013 р. | ||||||||||||
Додаток №3 до рішення Ізмаїльської районої ради | ||||||||||||
від 25 грудня 2012 р. № 315-VI | ||||||||||||
Розподіл видатків районного бюджету Ізмаїльського району на 2013 рік за головними розпорядниками коштів | ||||||||||||
тис.грн. | ||||||||||||
Код типової відомчої класифікації видатків | Назва головного розпорядника коштів | Видатки загального фонду | Видатки спеціального фонду | Разом | ||||||||
всього | з них | всього | видатки спожи-вання | з них | видатки розвитку | з них | ||||||
оплата праці з нарахуваннями | оплата комун. послуг та енергоносіїв | оплата праці з нарахуваннями | оплата комун.послуг та енергоносіїв | бюджет розвитку | капітальні видатки за рахунок коштів,що передаються із загального фонду до бюджету розвитку спеціального фонду) | |||||||
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | |||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
01 | Ізмаїльська районна рада, у т.ч. | 2610,60000 | 986,10000 | 288,80000 | 246,99352 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 246,99352 | 246,99352 | 225,15000 | 2857,59352 |
010116 | Органи місцевого самоврядування | 1597,79000 | 986,10000 | 288,80000 | 27,15000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 27,15000 | 27,15000 | 25,15000 | 1624,94000 |
070000 | Освіта | 6,81000 | 6,81000 | |||||||||
170901 | Програма комп"ютеризації Ізмаїльського району | 28,00000 | 19,84352 | 19,84352 | 19,84352 | 47,84352 | ||||||
091108 | Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей | 250,00000 | 250,00000 | |||||||||
100303 | Ремонтно-будівельні організації ЖКГ | 430,00000 | 430,00000 | |||||||||
120000 | Засоби масової інформації | 210,00000 | 210,00000 | |||||||||
180410 | Інші заходи, пов"язані з економічною діяльністю | 88,00000 | 88,00000 | |||||||||
180409 | Внески органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 200,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 200,00000 | 200,00000 | 200,00000 | 200,00000 |
47 | Відділ капітального будівництва Ізмаїльської районної державної адміністрації | 150,99200 | 0,00000 | 0,00000 | 4239,79649 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 4239,79649 | 4239,79649 | 1054,09631 | 4390,78849 |
070000 | Освіта | 149,98000 | 1728,98711 | 1728,98711 | 1728,98711 | 700,24131 | 1878,96711 | |||||
080000 | Охорона здоров"я | 687,37606 | 687,37606 | 687,37606 | 47,00000 | 687,37606 | ||||||
091204 | Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому | 1,01200 | 0,00000 | 1,01200 | ||||||||
150101 | Капітальні вкладення | 596,63332 | 596,63332 | 596,63332 | 6,95500 | 596,63332 | ||||||
150202 | Розробка схем та проектних рішень масового застосування | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | 299,90000 | ||||||
150202 | Розробка схем та проектних рішень масового застосування (за рахунок субвенції з облбюджету) | 249,70000 | 249,70000 | 249,70000 | 249,70000 | |||||||
150122 | Інвестиційні проекти | 677,20000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 677,20000 | 677,20000 | 0,00000 | 677,20000 | |||
10 | Відділ освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. | 54616,21350 | 46186,83000 | 4782,77000 | 75,33000 | 68,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 7,33000 | 7,33000 | 1,09000 | 54691,54350 |
070000 | Освіта, у т.ч. | 54121,51350 | 45772,83000 | 4781,77000 | 75,33000 | 68,00000 | 7,33000 | 7,33000 | 1,09000 | 54196,84350 | ||
-медикаменти та перев"язочні матеріали | 25,60000 | 0,00000 | 25,60000 | |||||||||
-продукти харчування | 1939,00000 | 68,00000 | 68,00000 | 2007,00000 | ||||||||
130000 | Фізкультура та спорт | 494,70000 | 414,00000 | 1,00000 | 0,00000 | 494,70000 | ||||||
-медикаменти та перев"язочні матеріали | 1,50000 | 0,00000 | 1,50000 | |||||||||
73 | Відділ економіки, соціально-економічного розвитку та підприємництва Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. | 41,52000 | 0,00000 | 0,00000 | 41,52000 | |||||||
180404 | Підтримка малого і середнього підприємництва | 10,00000 | 10,00000 | |||||||||
250914 | Витрати, пов"язані з наданням та обслугованням пільгових довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво та придбання житла (програма "Власний дім") | 10,00000 | 10,00000 | |||||||||
250102 | Резервний фонд | 21,52000 | 21,52000 | |||||||||
15 | Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації | 78310,84900 | 1442,00000 | 70,00000 | 215,40000 | 207,50000 | 0,00000 | 0,00000 | 7,90000 | 1,40000 | 0,40000 | 78519,84900 |
090201 | Пільги ВВВ…на електроенергію, природний газ, воду | 857,55004 | 857,55004 | |||||||||
090204 | Пільги ВВС… на електроенергію, природний газ, воду | 48,12742 | 48,12742 | |||||||||
090207 | Пільги Чорнобильцям на електроенергію, природний газ, воду | 22,76260 | 22,76260 | |||||||||
090210 | Пільги по профознаці на електроенергію, природний газ, воду | 306,39623 | 306,39623 | |||||||||
090405 | Субсидії на електроенергію, природний газ, воду | 123,60531 | 123,60531 | |||||||||
090406 | Субсидії населенню на придбання твердого та пічного побутового палива і скрапленого газу | 1142,40779 | 1142,40779 | |||||||||
090202 | Пільги ВВВ на тверде паливо та скраплений газ | 480,86926 | 480,86926 | |||||||||
090205 | Пільги ВВС на тверде паливо та скраплений газ | 13,62712 | 13,62712 | |||||||||
090208 | Пільги Чорнобильцям на тверде паливо та скраплений газ | 12,13358 | 12,13358 | |||||||||
090211 | Пільги по профознаці на тверде паливо та скраплений газ | 317,75459 | 317,75459 | |||||||||
090203 | Інші пільги ВВВ… | 161,00000 | 161,00000 | |||||||||
090214 | Пільги на послуги зв"язку | 56,65000 | 56,65000 | |||||||||
090215 | Пільги багатодітним сім`ям на житлово-комунальні послуги | 304,70840 | 304,70840 | |||||||||
090216 | Пільги багатодітним сім`ям на придбання твердого палива та скраплений газ | 265,84198 | 265,84198 | |||||||||
090209 | Інші пільги Чорнобильцям | 1,50000 | 1,50000 | |||||||||
170102 | Компенсація пільгового проїзду автотранспортом | 1364,00000 | 1364,00000 | |||||||||
170302 | Компенсація пільгового проїзду з/д транспортом | 0,10000 | 0,10000 | |||||||||
090302 | Допомога у зв"язку з вагітністю та пологами | 604,08170 | 604,08170 | |||||||||
090303 | Допомога по догляду за дитиною до 3-х років незастрахованним матерям | 14615,98105 | 14615,98105 | |||||||||
090304 | Одноразова допомога при народжені дитини | 28869,74247 | 28869,74247 | |||||||||
090305 | Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування | 2592,83151 | 2592,83151 | |||||||||
090306 | Допомога на дітей самотнім матерям | 4793,15582 | 4793,15582 | |||||||||
090307 | Тимчасова державна допомога дітям | 879,97688 | 879,97688 | |||||||||
090308 | Допомога при усиновленні дитини | 48,63011 | 48,63011 | |||||||||
091300 | Державна допомога інвалідам з дитинства та дітям- інвалідам | 5883,60722 | 5883,60722 | |||||||||
090401 | Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям | 11992,45224 | 11992,45224 | |||||||||
070303 | Дитячі будинки(в т.ч. сімейного типу,прийомні сім"ї) | 648,49000 | 648,49000 | |||||||||
091204 | Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому | 1586,00000 | 1442,00000 | 70,00000 | 214,00000 | 207,50000 | 6,50000 | 1800,00000 | ||||
091209 | Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів | 79,50000 | 79,50000 | |||||||||
090416 | Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці | 5,00000 | 5,00000 | |||||||||
090411 | Кошти на забезпечення побутовим вугіллям окремих категорії населення | 5,96568 | 5,96568 | |||||||||
090412 | Інші видатки на соціальний захист населення | 81,20000 | 81,20000 | |||||||||
150101 | Капітальні вкладення | 1,40000 | 1,40000 | 1,40000 | 0,40000 | 1,40000 | ||||||
091205 | Виплата компенсацій фізичним особам по догляду за одинокими непрацездатними громадянами) | 140,20000 | 140,20000 | |||||||||
091106 | Інші видатки | 5,00000 | ||||||||||
24 | Відділ культури та туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації | 4703,10000 | 4285,30000 | 136,00000 | 90,10000 | 60,10000 | 56,54000 | 0,00000 | 30,00000 | 30,00000 | 30,00000 | 4793,20000 |
110000 | Культура та мистецтво | 4703,10000 | 4285,30000 | 136,00000 | 90,10000 | 60,10000 | 56,54000 | 30,00000 | 30,00000 | 30,00000 | 4793,20000 | |
11 | Відділ у справах сім"і, молоді та спорту Ізмаїльської районної державної адміністрації | 298,90000 | 61,70000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 298,90000 |
091100 | Програми відділу сім"ї,молоді та спорту | 108,20000 | 108,20000 | |||||||||
130102 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань | 127,00000 | 127,00000 | |||||||||
130112 | Інші видатки(утримання методичного кабінету з фізичної культури і спорту відділу сім"ї,молоді та спорту) | 63,70000 | 61,70000 | 63,70000 | ||||||||
75 | Фінансове управління Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. | 12932,10000 | 0,00000 | 0,00000 | 1233,58405 | 372,15405 | 0,00000 | 0,00000 | 861,43000 | 91,83000 | 0,00000 | 14165,68405 |
250311 | Дотація вирівнювання з районного бюджету сільським (селищній) радам | 10330,00000 | 10330,00000 | |||||||||
250313 | Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів | 1438,30000 | 1438,30000 | |||||||||
250315 | Інші додаткові дотації | 683,30000 | 683,30000 | |||||||||
250323 | Субвенція на утримання об"єктів спільного користування | 111,70000 | 111,70000 | |||||||||
250324 | Субвенція іншим бюджетам на виконання інвестиційних проектів | 0,00000 | 91,83000 | 91,83000 | 91,83000 | 91,83000 | ||||||
250344 | Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів | 100,00000 | 100,00000 | |||||||||
250380 | Інші субвенції ("Програма розвитку земельних відносин та охорони земель Ізмаїльського району на 2011-2013 роки") | 218,80000 | 10,05405 | 10,05405 | 228,85405 | |||||||
250380 | Інші субвенції (субвенція міському бюджету м.Ізмаїл на реалізацію заходів із забезпечення функціонування єдиного центру надання адміністративних послуг) | 50,00000 | 50,00000 | |||||||||
250354 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконсрукцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах | 1131,70000 | 362,10000 | 769,60000 | 1131,70000 | |||||||
14 | КУ"ЦРЛ Ізмаїльського району", у т.ч.: | 32305,10000 | 26358,50000 | 2604,50000 | 22,44000 | 22,44000 | 16,19500 | 2,69400 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 32327,54000 |
080000 | Охорона здоров"я | 32305,10000 | 26358,50000 | 2604,50000 | 22,44000 | 22,44000 | 16,19500 | 2,69400 | 32327,54000 | |||
-медикаменти та перев"язочні матеріали | 782,50000 | 2,24400 | 2,24400 | 784,74400 | ||||||||
-пільгові пенсії | 210,00000 | 210,00000 | ||||||||||
-продукти харчування | 533,00000 | 533,00000 | ||||||||||
-інші поточні трансферти населенню(на проведення щомісячних доплат по заробітній платі медичним працівникам) | 508,80000 | 508,80000 | ||||||||||
20 | Служба у справах дітей Ізмаїльської районної державної адміністрації | 2002,06259 | 1612,11159 | 55,40000 | 91,00000 | 91,00000 | 91,00000 | 2093,06259 | ||||
091101 | Утримання ЦСССДМ | 308,50000 | 284,30000 | 5,90000 | 308,50000 | |||||||
091101 | Утримання ЦСССДМ (за рахунок субвенції з обласного бюджету) | 736,22459 | 654,81159 | 11,00000 | 11,00000 | 11,00000 | 747,22459 | |||||
091100 | Програми ЦСССДМ | 18,80000 | 18,80000 | |||||||||
150118 | Житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення | 8,00000 | 80,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 0,00000 | 80,00000 | 80,00000 | 0,00000 | 88,00000 | ||
090802 | Програми захисту дітей | 4,00000 | 4,00000 | |||||||||
090700 | Утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинились в складних життєвих обставинах | 926,53800 | 673,00000 | 49,50000 | 926,53800 | |||||||
-медикаменти та перев"язочні матеріали, | 3,00000 | 3,00000 | ||||||||||
-продукти харчування | 158,00000 | 158,00000 | ||||||||||
ВСЬОГО ВИДАТКІВ | 187971,43709 | 80932,54159 | 7937,47000 | 6214,64406 | 730,19405 | 72,73500 | 2,69400 | 5484,45001 | 4708,35001 | 1310,73631 | 194186,08115 |
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження договорів оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада
Керуючись ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оренду державного та комунального майна», положеннями Цивільного кодексу України, у відповідності до рішення Ізмаїльської районної ради від 18.12.2008р. № 272-V «Про затвердження конкурсних засад, методики розрахунку і порядку плати за оренду майна комунальної власності Ізмаїльської районної ради», Ізмаїльська районна рада Вирішила:
1. Затвердити наступні договори оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада:
1.1 Договір оренди нерухомого майна – нежитлового приміщення площею 40 кв.м., розташованого на четвертому поверсі чотириповерхової нежитлової будівлі дитячої лікарні за адресою: Одеська обл., м. Ізмаїл, проспект Суворова, 69, з фізичною особою – підприємцем Рабаджи Надією Миколаївною від 16.08.2013р. № 75/А. (додається).
1.2 Договір оренди нерухомого майна – нежитлового приміщення площею 18 кв.м. розташованого на першому поверсі двухповерхової нежитлової з підвалом будівлі Центральної районної лікарні за адресою: Одеська обл., м Ізмаїл, вул. Хотинська, 52, з фізичною особою – підприємцем Міхайленко Олександром Вікторовичем від 10.10. 2013р. № 76(додається).
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Ізмаїльської районної ради з питань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 400-V1
УКРАЇНА
Ізмаїльська районна рада
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ
Про затвердження Положення про списання майна спільної власності
територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює районна рада
З метою врегулювання порядку списання майна спільної власності територіальних громад Ізмаїльського району району, управління яким здійснює районна рада, відповідно до статті 143 Конституції України, статей 317, 319, 327 Цивільного кодексу України, статті 139 Господарського кодексу України, беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2007 року № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» , керуючись пунктом 20 частини 1 статті 43 , статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про списання майна спільної власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює районна рада (додається).
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 401-VI
Додаток
до рішення районної ради
№ 401 – VІ
від 25 листопада 2013 р.
Положення про списання майна
спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада
1. Загальні положення
1.1. Положення про списання майна спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює районна рада, (далі - Положення) розроблено з метою встановлення єдиних вимог списання майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада (далі - майно).
1.2. Дія цього Положення поширюється на майно (основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та нематеріальні активи), строк корисного використання (експлуатації) якого становить більше одного року, що є спільною комунальною власністю територіальних громад району в особі Ізмаїльської районної ради (надалі – Власник), яке знаходиться на її балансі або переданого у користування з обов’язком ведення бухгалтерського обліку майна органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям та установам усіх форм власності (надалі –Балансоутримувачі).
1.3 . Списанню підлягає майно, яке:
- не може бути в установленому порядку відчужене ;
- не може бути безоплатно передано державним або комунальним підприємствам, закладам, установам і організаціям, органам місцевого самоврядування і щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або його використання може бути економічно недоцільно);
- морально застаріло чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання;
- пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха та відновленню не
Крім того, списуються будівлі, споруди, що підлягають знесенню у зв'язку з будівництвом нових об'єктів та зруйновані в результаті атмосферного впливу і тривалого використання.
1.4. Списання майна, виявленого в результаті інвентаризації як нестача, здійснюється після відшкодування його вартості, крім випадків, коли здійснити таке відшкодування неможливо.
2. Прийняття рішення про списання майна
2.1. Списання майна (основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів) здійснюється балансоутримувачем за рішенням власника про надання згоди на його списання на підставі документів, зазначених у пункті 2.3. цього Положення (крім випадків, коли первісна або відновна вартість майна становить менше 5000 гривень).
2.2. Списання повністю амортизованих основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів балансоутримувача, строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року і первісна або відновна вартість яких за одиницю (комплект) становить:
- менше 5000 гривень, здійснюється за рішенням балансоутримувача, без проведення процедури узгодження;
- від 5000 гривень, здійснюється за погодженням власника майна;
2.3. З метою отримання згоди власника на списання майна балансоутримувач подає власнику майна клопотання про списання майна та наступні документи:
а) техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна, в якому містяться економічні та / або технічні розрахунки, інформація про очікуваний фінансовий результат списання майна, а також напрями використання коштів, які передбачається одержати в результаті списання, згідно з додатком 1;
б) відомості про майно спільної власності територіальних громад району, що пропонується для списання за даними бухгалтерського обліку (крім об'єктів незавершеного будівництва ), згідно з додатком 2;
в) акт інвентаризації майна спільної власності територіальних громад району, що пропонується для списання, згідно з додатком 3;
г) акт технічного стану майна, затверджений керівником балансоутримувача;
д ) відомості про земельну ділянку , на якій розташоване нерухоме майно, із зазначенням напрямів подальшого використання земельної ділянки, яка вивільняється ;
е) відомості про об'єкти незавершеного будівництва, а саме: дата початку і припинення будівництва, затверджена загальна вартість будівництва, вартість робіт, виконаних станом на дату припинення будівництва (ким і коли затверджено завдання на проектування, загальна кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, виконаних до їх припинення, стадія виконання робіт).
2.4. З метою отримання згоди районної ради на списання майна вартість якого становить від 5000 гривень і більше, балансоутримувач вносить до районної ради проект рішення про надання згоди на списання відповідного майна з клопотанням про необхідність списання майна та документами , зазначеними у пункті 2.3 цього Положення.
Представлені до районної ради документи в обов'язковому порядку повинні бути розглянуті профільної постійної комісією районної ради.
2.5. У разі необхідності виконавчий апарат районної ради спільно з профільною постійною комісією районної ради можуть запитувати від балансоутримувача додаткові документи, необхідні для прийняття рішення про надання згоди на списання майна :
а ) технічні паспорти (за наявності) ;
б) виписки з реєстрів ;
в) висновки спеціалізованих організацій ;
г ) договору або їх проекти.
2.6. Проект рішення районної ради про надання згоди на списання майна розглядається відповідно до регламенту Ізмаїльської районної ради та вимог чинного законодавства України .
2.7. Списання майна оформлюється у формі розпорядчого акту :
а ) рішення районної ради про надання згоди балансоутримувачеві на списання майна - для майна, первісна або відновна вартість якого становить від 5000 гривень і більше за одиницю (комплект);
б) розпорядження балансоутримувача - для майна, первісна або відновна вартість не перевищує 5 000 гривень за одиницю (комплект).
2.8. Рішення про відмову в дачі згоди на списання майна оформлюється у формі листа і приймається у разі, коли :
- майно не відповідає вимогам, визначеним у пункті 1.4 . цього Порядку;
- балансоутримувач визначив інші шляхи використання майна, яке пропонується до списання ;
- балансоутримувач подав документи, передбачені цим Положенням, з порушенням встановлених вимог, а також коли в документах є суперечності.
2.9. У разі необхідності власником може бути проведений додатковий огляд майна, яке пропонується до списання.
3 . Створення балансоутримувачем комісії
по списанню майна, її завдання та повноваження
3.1. Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та / або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна балансоутримувачем утворюється постійно діюча комісія по списанню майна (далі - комісія). Головою комісії є заступник керівника балансоутримувача або інша особа, визначена керівником балансоутримувача, а членами комісії - головний бухгалтер або його заступник, працівники інших служб балансоутримувача та інші фахівці.
3.2. Склад комісії затверджується розпорядчим актом керівника балансоутримувача.
3.3. Для встановлення факту непридатності використання майна , яке перебуває під наглядом державних інспекцій (автомобілів, нагрівальних котлів та іншого), балансоутримувач залучає для участі в роботі комісії представника відповідної державної інспекції, який може підписувати акт про списання майна або передавати комісії свій письмовий висновок , що додається до акта.
3.4. У разі необхідності врахування галузевих особливостей списання майна, балансоутримувач може залучати для участі в роботі комісії фахівців відповідних органів виконавчої влади та інших органів (за згодою).
3.5. У разі порушення проти балансоутримувача справи про банкрутство комісія зі списання може створюватися арбітражним керуючим, призначеним відповідно до чинного законодавства.
3.6. За рішенням керівника балансоутримувача функції з визначення непридатності майна, встановлення неможливості або неефективності проведення його ремонту (реконструкції), а також з оформлення документів на списання майна можуть бути покладені на інвентаризаційну комісію.
3.7. Комісія:
а) проводить огляд майна з використанням технічної документації (технічних паспортів, поверхових планів, відомостей про дефекти та іншого), даних бухгалтерського обліку;
б) визначає економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та / або подальшого використання майна і вносить відповідні пропозиції;
в) встановлює конкретні причини списання майна:
- морально застаріло чи фізично зношене;
- непридатне для подальшого використання або його модернізація і ремонт є економічно недоцільними;
- непридатне у зв'язку з будівництвом, реконструкцією і технічним переоснащенням або пошкоджене внаслідок аварії, стихійного лиха;
- неможливо відновити або виявлено в результаті інвентаризації як нестача.
г) визначає можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів майна, яке пропонується до списання;
д) здійснює контроль за вилученням з майна, що пропонується до списання, придатних вузлів, деталей, матеріалів, агрегатів, і визначає їх кількість, вагу та контролює здачу на склад і оприбуткування на відповідних балансових рахунках. Також здійснює контроль за здачею вилучених вузлів, деталей, матеріалів, агрегатів, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність по збору та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства Україна.
е) складає відповідні акти про списання майна за встановленими типовими формами, затвердженими спільним наказом Головного управління Державного казначейства України та Державного комітету статистики України від 02.12.97 р. № 125/70 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.12.97 р. за № 612 / 2416.
3.8. За результатами роботи комісії складається протокол засідання, до якого додаються:
- акт інвентаризації майна, що пропонується до списання;
- акти технічного стану майна, що пропонується до списання;
- акти про списання майна;
- інші документи за необхідності (техніко-економічне обгрунтування необхідності списання майна, копія акта про аварію, укладання відповідних державних інспекцій та інших органів).
3.9. У протоколі засідання комісії зазначаються пропозиції щодо шляхів використання майна, списання якого за висновками комісії є недоцільним, заходи з відшкодування вартості майна, в результаті інвентаризації якого виявлена нестача або розукомплектованість.
3.10. Засідання комісії є правомочним, якщо в ньому беруть участь більше половини від загального складу комісії. Рішення комісії приймається більшістю голосів від загального складу комісії. Протокол засідання комісії підписується всіма присутніми членами комісії. У разі незгоди з рішенням комісії її члени мають право викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу засідання комісії.
3.11. В актах технічного стану майна вказується рік виготовлення (будівництва), дата введення в експлуатацію, обсяг проведеної роботи з модернізації, модифікації, добудови, переобладнання і реконструкції (за наявності та відповідно до наявної документацією), стан основних частин, деталей і вузлів, конструктивних елементів.
3.12. В акті про списання майна вказуються причини його списання, і робиться висновок про економічну (технічної) недоцільність та / або неможливість відновлення майна.
3.13. У разі списання майна, пошкодженого внаслідок аварії чи стихійного лиха, до акта про його списання додаються документи, що підтверджують факт аварії чи стихійного лиха та свідчать про заходи, вжиті до винних осіб (у разі їх встановлення).
3.14. Протокол засідання комісії, техніко-економічне обґрунтування, акт інвентаризації, акт технічного стану та акт про списання майна затверджуються керівником балансоутримувача.
4. Механізм списання майна
4.1. Розбирання та демонтаж майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій проводиться балансоутримувачем тільки після отримання згоди на його списання від відповідного суб'єкта управління залежно від його первинної або відновної вартості, а також після затвердження в установленому порядку акта про його списання згідно з цим Порядком.
4.2. Всі вузли, деталі, матеріали та агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання майна, оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів. Непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт та інше).
4.3. Оцінка придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, отриманих в результаті списання майна, проводиться відповідно до діючих законодавчих і нормативних актів.
4.4. Вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, підлягають здачі суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства України.
Дані про вузли та деталі, які містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені наведені в технічному паспорті заводу - виробника та іншої технічної документації, а в разі відсутності цих документів, балансоутримувачу необхідно отримати експертний висновок від суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства України.
4.5. Забороняється знищувати, здавати в брухт з кольорових і чорних металів техніку, апаратуру, прилади та інші вироби, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, без попереднього їх вилучення та одночасного оприбуткування придатних для подальшого використання деталей.
4.6. Кошти, що надійшли в результаті списання майна, витрачаються (використовуються) відповідно до вимог чинного законодавства України .
4.7. Балансоутримувачі подають власнику (відповідно до пункту 2.2. Цього Порядку ) у місячний термін після закінчення процедури розбирання, демонтажу та оприбуткування звіт про списання майна спільної власності територіальних громад району, згідно з додатком 4 .
4.8. У разі наявності зауважень до звіту власник повертає його балансоутримувачу для усунення зауважень та подання протягом десяти робочих днів нового звіту для розгляду.
4.9. Процедура списання майна, первісна або відновна вартість якого становить від 5000 гривень і більше, вважається закінченою з моменту подання балансоутримувачем власнику звіту про списання майна .
4.10. Керівник балансоутримувача і члени комісії щодо списання майна забезпечують згідно з чинним законодавством України подання власнику достовірних матеріалів, передбачених цим Положенням.
4.11. Керівник балансоутримувача організовує та забезпечує дотримання процедури списання майна відповідно до цього Положення .
4.12. Ізмаїльська районна рада як власник майна або уповноважений ним орган забезпечує в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства здійснення контролю за дотриманням вимог цього Положення.
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про передачу майна (обладнання), що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада, відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.
У зв’язку з проведеним капітальним ремонтом системи опалення та водозабезпечення Кирничанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, з метою забезпечення належного обліку основних засобів навчального закладу, керуючись ст.43, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до положень ст.56 Бюджетного кодексу України, Закону України « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Передати майно (обладнання), що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада, відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації, а саме: основні засоби Кирничанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, придбані при капремонті системи опалення та водозабезпечення у 2010 році, загальною вартістю 49855,00 (сорок дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять) грн., у т.ч. :
- котли КСТ-150 (2 компл.) загальною вартістю 43000,00 грн.;
- котел сталевий КСТ-40 (1 компл.) вартістю 5200,00 грн.;
- гідрофор (1 шт.) вартістю 1655,00 грн.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Ізмаїльської районної ради зпитань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 402-V1
У К Р А Ї Н А
ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
ШОСТЕ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження розпоряджень голови
районної ради, виданих у міжсесійний період
Керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити розпорядження голови районної ради:
- від 10 вересня 2013 року № 62/2013-Р « Про придбання подарунка для територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) райдержадміністрації;
- від 10 вересня 2013 року №63/2013-Р « Про придбання призів переможцям щорічного районного конкурсу сільських та селищної рад з розвитку соціальної інфраструктури та благоустрою території в 2013 році»;
- від 01 жовтня 2013 року №70/2013-Р «Про внесення змін до кошторису видатків на утримання Ізмаїльської районної ради та її виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженого рішенням районної ради №319-VІ від 25.12.2012 року»;
- від 21 жовтня 2013 року № 75/2013-Р «Про внесення змін до складу комітету з конкурсних торгів Ізмаїльської районної ради, затвердженого розпорядженням голови Ізмаїльської районної ради « Про комітет з конкурсних торгів Ізмаїльської районної ради» від 29 липня 2010р.№76/С-2010 в редакції розпорядження від 26 грудня 2011 року № 103/С-2011»,
виданих в міжсесійний період.
Голова районної ради В.П.Антонюк
від 25 листопада 2013 р.
№ 403-V1