Головна

Вітаємо на офіційному сайті Ізмаїльської районної ради!

Про звіт постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища

УКРАЇНА

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ШОСТА СЕСІЯ

   Р І Ш Е Н Н Я

 Про звіт постійної комісії районної ради з питань   регулювання земельних відношень  та охорони навколишнього середовища

 

Заслухавши звіт голови постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища про свою роботу, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

  1. Звіт постійної комісії районної ради з питань регулювання земельних відношень та охорони навколишнього середовища про свою роботу взяти до відома .

 

 

Голова районної ради                          В.П.Антонюк

 

№ 390-VI

від 21.08.2013р

Про звіт постійної комісії районної ради з питань освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення про свою роботу

УКРАЇНА

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ШОСТА СЕСІЯ

  

Р І Ш Е Н Н Я

Про звіт постійної комісії районної ради з питань  освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення про свою роботу

 

Заслухавши звіт голови постійної комісії районної ради з питань охорониздоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення просвою роботу, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада

  

ВИРІШИЛА:

 1. Звіт постійної комісії районної ради з питань освіти, охорони здоров'я, культури, спорту, молоді та соціального захисту населення про свою роботу взяти до відома.

 

 

Голова районної ради                                        В.П.Антонюк

 

№ 391-VI

від 21.08.2013 р

РОЗПОРЯДЖЕННЯ Про скликання двадцять сьомої сесії Ізмаїльської районної ради шостого скликання

УКРАЇНА

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

«19»  вересня 2013 року                          № 65/2013-Р

 

Про скликання двадцять сьомої сесії

Ізмаїльської районної ради шостого скликання

 

Керуючись ст.ст. 46, 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 10 Регламенту Ізмаїльської районної ради:

 І. Провести пленарне засідання двадцять сьомої сесії Ізмаїльської районної ради шостого скликання 26 вересня 2013 року о 10 годині в сесійній залі районної ради за адресою: місто Ізмаїл, проспект Суворова, 62.

ІІ. Рекомендувати розглянути на пленарному засіданні двадцять сьомої сесії районної ради шостого скликання наступні питання:

 1. Про внесення змін до рішення Ізмаїльської районної ради №315-VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік».

Доповідає: Стоілова М.М. – начальник фінансового управління районної державної адміністрації.

2. Різне.

 ІІІ. На сесію районної ради запросити депутатів обласної ради, голову районної державної адміністрації, його заступників та начальників управлінь, відділів Ізмаїльської райдержадміністрації, сільських (селищного) голів, представників засобів масової інформації.

ІV. Контроль за виконанням даного розпорядження залишаю за собою.

 

Голова Ізмаїльської

районної ради                                           В.П.Антонюк 

Про скликання двадцять восьмої сесії Ізмаїльської районної ради шостого скликання

 

У К Р А Ї Н А

І З М А Ї Л Ь С Ь К А    Р А Й О Н Н А    Р А Д А

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

«13»  листопада  2013 року                    № 82 /2013-Р

 

Про скликання  двадцять восьмої сесії

Ізмаїльської районної ради шостого скликання

 

Керуючись ст. ст. 46, 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.10 Регламенту Ізмаїльської районної ради:

 

І. Провести пленарне  засідання  двадцять восьмоїсесії  Ізмаїльської районної ради шостого скликання 25.11.2013 року о 10.00 годині у сесійній залі  районної ради за адресою:  м. Ізмаїл, пр. Суворова, 62.

ІІ. Рекомендувати розглянути на пленарному засіданні двадцять восьмої сесії районної ради наступні питання:

 

1. Звіт Ізмаїльської райдержадміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за підсумками дев'яти місяців 2013 року.

Доповідає: Стоілова М.М.- начальник фінансового управління Ізмаїльської районної державної адміністрації.

2. Про виконання Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки.

Доповідає: Якименко Т.Г. – начальник відділу освіти  Ізмаїльської районної державної адміністрації.

3. Про затвердження Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району на 2014 рік.

Доповідає: Якименко Т.Г. – начальник відділу освіти  Ізмаїльської районної державної адміністрації.

4. Про внесення змін до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року.

Доповідає: Недашківський В.В. – керівник апарату Ізмаїльської районної державної адміністрації

5. Про затвердження Програми створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району на 2013-2016 роки.

Доповідає: Гришенко В.В.- головний архітектор Ізмаїльського району.

6. Про внесення змін до кошторису видатків на утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 319-VІ від 25.12.2012 року.

Доповідає: Данукалова А.П.- заступник голови районної ради.

7. Про  внесення змін  до рішення районної ради № 315-VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік».

Доповідає: Стоілова М.М.- начальник фінансового управління Ізмаїльської районної державної адміністрації.

8. Про затвердження договорів оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада

Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.

9. Про затвердження Положення про списання майна спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська  районна рада.

Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.

10. Про передачу майна (обладнання),  що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління якою здійснює Ізмаїльська районна рада, відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.

Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.

11. Про затвердження розпоряджень голови Ізмаїльської районної ради, прийнятих у   міжсесійний період.

Доповідає: Данукалова А.П. - заступник голови Ізмаїльської районної ради.

12. Про депутатські запити депутата Ізмаїльської районної ради Арнаута А. Г.

Доповідає: Антонюк В.П. – голова Ізмаїльської районної ради

13. Різне.

 

ІІІ. На сесію районної ради запросити депутатів обласної ради, голову районної державної адміністрації, його заступників та начальників управлінь, відділів райдержадміністрації, сільських (селищного) голів, представників засобів масової інформації.

ІV. Контроль за виконанням даного розпорядження   залишаю за собою.

 

 

 

Голова Ізмаїльської

районної ради                                                                       В.П. Антонюк

Про звіт Ізмаїльської районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за підсумками дев'яти місяців 2013 року

 

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

Про звіт Ізмаїльської районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за  підсумками дев'яти місяців 2013 року

            Заслухавши інформацію начальника фінансового управління райдержадміністрації Стоілової М.М. про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за 9 місяців 2013 року, районна рада відзначає, що доходна частина районного бюджету виконана  в сумі 136998,1 тис. грн., або на 74,0% до річного плану. Дотація вирівнювання з державного бюджету отримана в сумі 66176,5тис. грн., що становить 75,0%  до плану року.

         По загальному фонду (без дотацій і субвенцій з держбюджету) до районного бюджету надійшло 8130,9тис.грн., або 70,9% річних призначень. Надходження податку з доходів фізичних осіб склали 8006,7 тис. грн., або70,6% до плану 2013 року.

         Доходів по спеціальному фонду надійшло 3986,7тис.грн., або 93,1% річного призначення, у т.ч. власні надходження – 1863,6тис.грн. – 511,2%, офіційні трансферти – 2123,1 тис.грн. – 54,2%.

         Районна рада відзначає також, що дотація вирівнювання сільським радам перерахована в  сумі 7275,9тис. грн., це становить 70,4% річного призначення.

         Видаткова частина районного бюджету за 9 місяців 2013 року  виконана в сумі 141693,7тис.грн. По загальному фонду – 136079,1тис.грн., або 75,1% до річного призначення. По спеціальному фонду – 5614,6тис. грн.,  або 81,2% до річного призначення. Видатки по загальному фонду на освіту  профінансовані в сумі 40410,4 тис. грн., або 78,7% до річного призначення, видатки на охорону здоров'я – 23584,9тис. грн., або 79,4% до річного призначення, на культуру – 3385,6тис.грн., або 73,4%. Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада

ВИРІШИЛА:

  1. 1.Затвердити звіт районної державної адміністрації про виконання районного бюджету Ізмаїльського району за підсумками дев'яти місяців 2013 року (додатки 1-9).

Голова районної ради                        В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 393-V1

Про виконання Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району за 2010 - 2013 рік

 

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про виконання Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки

Заслухавши звіт відділу освіти райдержадміністрації  про виконання Програми розвитку позашкільних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки, керуючись ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про позашкільну освіту», Ізмаїльська районна рада

Вирішила:

 

1. Звіт про виконання Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району за 2010-2013 роки взяти до відома.

 

 

Голова районної ради                          В.П.Антонюк

 

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 394-VI

Про затвердження Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 р.

 

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ  ВОСЬМА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

Про затвердження Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 р.

 

Керуючись п.16 ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та розглянувши проект Програми розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 рік, з метою забезпечення довільного, творчого, інтелектуального, духовного, фізичного розвитку дітей в позашкільних навчальних закладах, доступності позашкільної освіти, Ізмаїльська районна рада

Вирішила:

  1. 1.Затвердити Програму розвитку позашкільних навчальних закладів Ізмаїльського району на 2014 рік (додається).
  2. 2.Ізмаїльській районній державній адміністрації при підготовці проекту районного бюджету Ізмаїльського району на 2014 рік передбачити кошти для фінансування програми.
  3. 3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань освіти, охорони здоров'я, культури, спорту , молоді та соціального захисту населення.

Голова районної ради                                           В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 395-VI

 

Додаток

до рішення сесії

Ізмаїльської районної ради

№ 395- VІ

Від 25 листопада 2013 р.

 

ПРОГРАМА

 

РОЗВИТКУ ПОЗАШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

 

ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ

 

на 2014 р.

 

 

 

 

 

Ізмаїл, 2014

 

 

 

 

 

 

 

ВСТУП

 

Позашкільні заклади Ізмаїльського району є позашкільними установами освіти, які надають знання, формуючи вміння та навички за інтересами; забезпечують інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток та потреби особистості у творчій самореалізації; підготовку до активної професійної та громадської діяльності; створюють умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля вихованців відповідно до їх здібностей та обдарувань.

 

Метою діяльності позашкільних закладів є створення умов для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей та учнівської молоді у вільний від навчання час; задоволення їх освітніх потреб шляхом залучення до науково-технічної, образотворчої, декоративно-прикладної, еколого-природничої, туристсько-краєзнавчої, дозвіллєво-розважальної та інших видів творчості.

 

 

 

ПРОГРАМА БУДЕ СПРЯМОВАНА НА:

 

              ВИКОНАННЯ:

 

-         Закону України "Про освіту";

 

-         Закону України "Про позашкільну освіту";

 

-         Концепції позашкільної освіти та виховання;

 

-         Положення "Про позашкільний навчальний заклад";

 

-         Статутів позашкільних закладів  Ізмаїльського району;

 

-         Інших нормативно-законодавчих та правових документів щодо розвитку освітньої галузі в частині позашкільної освіти, а також забезпечення прав громадян України на освіту.

 

              РЕАЛІЗАЦІЮ:

 

Сучасної державної політики в освітянській галузі щодо розвитку позашкільної освіти району;

 

 

 

              СТВОРЕННЯ:

 

-   умов для забезпечення доступності позашкільної освіти, творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей, організації їхнього змістовного дозвілля в позаурочний час;

 

-   єдиного освітнього простору на основі наступності змісту загальної середньої і позашкільної освіти;

 

 

 

              ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:

 

-         стабільного функціонування Центру дитячої та юнацької творчості;

 

-         організаційної підтримки діяльності дитячих творчих колективів.

 

 

 

ЗАВДАННЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ:

 

  1. 1.Збереження та розширення мережі гуртків позашкільних закладів з метою охоплення більшої кількості дітей та молоді в творчі об'єднання за інтересами.
  2. 2.Удосконалення системного управління освітнім процесом у позашкільних закладах.
  3. 3.Інформаційно-методичне забезпечення реалізації освітніх ініціатив.
  4. 4.Сприяння впровадженню в закладах сучасних навчально-виховних та управлінських технологій; пропаганди передового педагогічного досвіду позашкільної освіти та стимулювання професійного зростання, підвищення педагогічної майстерності педагогів, пропаганди педагогічних знань серед батьків та населення району.
  5. 5.Здійснення моніторингу учнівських та батьківських запитів щодо розвитку напрямків діяльності позашкільних закладів; робота над залученням батьків до активної участі в життєдіяльності позашкільних установ.
  6. 6.Удосконалення організації дозвілля та проведення мистецько-культурних заходів для дітей, підлітків та молоді.
  7. 7.Створення умов для творчого, інтелектуального, духовного й фізичного розвитку вихованців.
  8. 8.Пошук, розвиток та підтримка здібних, обдарованих і талановитих дітей.
  9. 9.Робота з соціально-незахищеними категоріями дітей, підлітків та молоді; пошук нових форм профілактики бездоглядності, правопорушень.
  10. 10.Виховання національно-свідомої особистості, сприяння участі молоді в культурному та громадському житті району.
  11. 11.Популяризація позашкільної освіти через засоби масової інформації району; поширення концертної діяльності існуючих творчих колективів; участь в змаганнях, конкурсах, фестивалях, турнірах, розважальних програмах різних рівнів.
  12. 12.Вдосконалення матеріально-технічного забезпечення закладів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РЕАЛІЗАЦІЇ

 

ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ ПОЗАШКІЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ НА 2014 РІК

 

 

 

п/п

Зміст заходу

Відповідальні

Термін виконання

Орієнтовані обсяги фінансування

(тис., грн.)

1.

Забезпечити роботу районної МАН та організувати участь у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої Академії наук України

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

23

2.

Забезпечити участь у Всеукраїнських  профільних очно-заочних школах  МАН

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

3,3

3

Забезпечити участь в обласних, Всеукраїнських, міжнародних фестивалях, конкурсах, конференціях, змаганнях.

 

Відділ освіти,

відділ культури  та туризму райдержадміністрації

 

2014

 

68,5

4

Організувати районні науково-практичні конференції, семінари з питань позашкільної освіти, семінари-практикуми.

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

1

5

Спортивні змагання

Відділ освіти , відділ у справах сім’ї, молоді та спорту  РДА

 

2014

 

45

 

6

Проводити районні масові заходи з художньо-естетичного, науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого, соціально-реабілітаційного, спортивно-оздоровчого напрямів позашкільної роботи

 

 

Відділи райдержадміністрації: освіти, культури та туризму, сім’ї , молоді та спорту

 

2014

 

19

7

Забезпечити охоплення дітей позашкільною освітою не менше 70%, розширивши мережу гуртків позашкільних закладів

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

32

8.

Забезпечити позашкільні заклади телекомунікаційними засобами виходу до інформаційної мережі Інтернет

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

1,7

 

9.

Удосконалити систему підготовки та перепідготовки працівників для позашкільних навчальних закладів

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

4

10

Запровадити моральне та матеріальне заохочення працівників позашкільних закладів

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

5,5

11

Прийняти участь в конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних закладів

 

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

1

12

Забезпечити позашкільні заклади періодичними виданнями, інформаційною, методичною фаховою літературою

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

2014

 

0.4

13

Забезпечити гуртки необхідним інвентарем та обладнанням

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

 

2014

 

6

14.

Забезпечити позашкільні заклади  навчальними та наочними посібниками з питань позашкільної освіти

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

 

 

 

2014

 

 

1

15.

 

Вивчити та поширити кращий досвід роботи з питань позашкільної освіти

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

 

 

2014

 

 

0,2

 

16.

Прийняти участь у конкурсах науково-методичних розробок з питань позашкільної освіти.

 

 

 

Відділ освіти райдержадміністрації

 

 

2014

 

0,5

 

 


Про внесення змін до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

Р І ШЕН Н Я

 

Про внесення змін до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року

 

 Керуючись ст. 43. Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі ст.,ст.. 13,14,29 Закону України « Про місцеві державні адміністрації», ст..85 Бюджетного кодексу України, Ізмаїльська  районна рада

ВИРІШИЛА:

  1. 1.Внести зміни до Програми взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік, затвердженої рішенням районної ради № 343-VІ від 21.02. 2013 року, та викласти  ії в наступному вигляді (додається).
  2. 2.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.

 

 

Голова районної ради                       В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 396-VI


 

 

                                                                                                            Додаток

до рішення районної ради

від  «21» лютого 2013 р.

343 - VІ

в редакціїрішення

районної ради

від "25"  лютого 2013 року

   396- VІ 

 

 

ПРОГРАМА

взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ізмаїльського району на 2013 рік

 

 

І. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма

 

 

 

Програма взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в Ізмаїльському районі на 2013 рік (далі – Програма) створена у відповідності до статей 119, ч,4 статті 143 Конституції України, ст.14, 15, 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п.16 ч.1 ст.43, ч.2 ст.11, ч.2 ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року № 339 «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади» (зі змінами і доповненнями),  Порядку розроблення регіональних цільових та комплексних програм, моніторингу та звітності про їх виконання, затвердженому розпорядженням голови  облдержадміністрації від 30.07.2012 № 771/А-2012.

 

На території Ізмаїльського району налічується 18 сільських рад, одна селищна рада та районна рада, які охоплюють 23 населених пункти.

 

Відносини між районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування базуються на виконанні делегованих повноважень та контролі за їх здійсненням. Протягом 2011-2012 років працівники райдержадміністрації приймали участь у роботі сесій рад – ( 2011 р.-79 , 2012 р.- 85), загальних зборах (сходи) села – ( 2011 р.- 38, 2012 р.- 41), в тому числі по обговоренню ходу виконання завдань  бюджету розвитку – 19),  здійснювали виїзні прийоми громадян ( 2011р. - 54, 2012р. – 72), здійснювали контроль та перевірки  проведення ремонтних та будівельних робіт на території населених пунктів району (2011р. – 19, 2012р. – 45), здійснювалась заходи з координації роботи закладів освіти, культури, охорони здоров’я (2011р. -85, 2012р. – 87), брали участь у виїзних координаційних нарадах та семінарах (2011р. – 17, 2012р. – 24). Крім того, брали участь у колегіях, апаратних нарадах  органів вищого рівня з виїздом до м. Одеси, а у разі необхідності й до м. Києва.

 

Реалізація вказаних заходів сприяла вирішенню актуальних питань соціально-економічного та культурного розвитку населених пунктів та району в цілому, підвищенню рівня життя населення.

 

За результатами соціально-економічного розвитку в 2012 році  Ізмаїльський район посів 10 місце серед районів області (за підсумками 2011 року – 21 місце, за підсумками 2010 року – 23 місце), в т.ч. за  підсумками економічного розвитку  район посів 14-15 місця (в 2011 році -19-20 місця, в 2010 році – 23 місце), за результатами фінансової діяльності та наповнення бюджету – 8-е місце (в 2011 році – 20-е, в 2010 році – 23 місце), за розвитком ринку праці та ростом доходів населення – 6-е місце ( в 2011 році – 13-15 місця, в 2010 році – 15-16 місця), за розвитком освіти і охорони здоров`я –1-е місце (в 2011 році – 3-є місце, в 2010 році – 4 місце), за якістю та безпекою життя населення – 1-е місце (в 2011 році – 5-е місце).

 

Протягом 2011-2012 років в результаті взаємодії та злагодженості  дій органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району проведено поточні та капітальні ремонти всіх загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів району, закладів охорони здоров`я, забезпечено заклади охорони здоров`я медичним обладнанням та інструментарієм, медикаментами для надання екстреної і невідкладної допомоги. Ізмаїльський район посів провідне місце в області за підсумками літнього оздоровлення дітей. Проведені значні за обсягом роботи по газифікації населених пунктів району, ремонту і облаштуванню вуличного покриття, благоустрою населених пунктів.

 

Однак, аналіз діяльності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади свідчить про те, що залишається  перелік актуальних проблем, що негативно впливає на ефективність управління районом, комплексним соціально-економічним розвитком населених пунктів, забезпечення належної взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, формування і зміцнення дохідної частини бюджету району, функціонування об’єктів комунальної власності та якість комунальних послуг.

 

За таких обставин є необхідним передбачення та виконання комплексу заходів щодо посилення взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади на території Ізмаїльського району, що відображено в даній Програмі, реалізація якої дозволить підвищити ефективність здійснення функцій виконавчої влади та повноважень, делегованих районною радою, покращити рівень життя на селі, досягнути стабільного соціально-економічного та культурного розвитку району.

 

 

 

 

 

 ІІ. Визначення мети Програми

 

 

 

Метою Програми є забезпечення соціально-економічного розвитку району, збереження стабільної суспільно-політичної ситуації, покращення якості життя і зростання добробуту мешканців Ізмаїльського району.

 

 

 

ІІІ. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,

 

обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми

 

 

 

Мета Програми буде досягнута шляхом покращення взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади району, підвищення ефективності здійснення функцій виконавчої влади на території Ізмаїльського району в межах повноважень та реалізації повноважень, делегованих районною радою.

 

 

 

Заходи Програми:

 

  1. 1.Проведення та матеріально-технічне забезпечення виїзних засідань, прийомів громадян, семінарів," круглих столів" тощо;
  2. 2.Здійснення виїзних перевірок установ, підприємств, організацій району з питань обслуговування населення, легалізації робочих місць, повноти та своєчасності виплати зарплати тощо;
  3. 3.Надання консультативних послуг з юридичних та земельних питань, питань організації діловодства, ефективного управління бюджетними процесами, комунальною власністю, комплексного соціально-економічного розвитку населених пунктів тощо;

 

Відповідно до статті 85 Бюджетного кодексу України за умови відсутності заборгованості за захищеними статтями видатків на будь-яку дату фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок вільного залишку коштів районного бюджету на 1.01.2013 року.

 

Обсяг фінансування уточнюється під час складання та внесення змін до районного бюджету на відповідний рік в межах наявного фінансового ресурсу.

 

Ресурсне забезпечення програми наведено у додатку 1.

 

Програма реалізується в один етап, термін дії програми – 2013 рік.

 

 

 

 ІV. Напрями діяльності та заходи Програми

 

 

 

Напрями діяльності та заходи програми наведені у додатку до програми (додаток 2)

 

 

 

V. Очікувані результати та ефективність  Програми

 

 

 

Очікувані результати та ефективність Програми наведені у Додатку № 2.

 

Виконання заходів Програми позитивно вплине на розвиток реального сектору економіки району, невиробничого комплексу, забезпечення ринку конкурентноспроможними товарами та зростання надходжень до бюджету. Очікується зростання обсягу роздрібного товарообігу на 3,0%, обсягу реалізованих послуг – на 2,0%, в т.ч. обсягу реалізації платних послуг населенню на 11,4%. Активізація економічного життя в районі позитивно вплине на розвиток гуманітарної сфери та соціальний захист населення району. Передбачається ріст  середньомісячної заробітної плати робітників і службовців на 15%. Подальший розвиток отримає мережа закладів освіти, охорони здоров`я, закладів культури, фізичної культури та спорту. Планується проведення капітальних ремонтів котелень, дахів, систем електро - водопостачання, будівель 14 загальноосвітніх шкіл району,  6 закладів охорони здоров`я, продовження роботи по газифікації населених пунктів району (с. Багате, с. Ларжанка, с.Нова Некрасівка, с.Озерне), завершення роботи по  капітальному ремонту магістрального водопроводу питної води до с. Лощинівка. Буде продовжуватись робота по наповненню дохідної частини бюджету шляхом створення нових та легалізації фактично існуючих робочих місць, виведення заробітної плати з тіні, активізації претензійно-позовної роботи з ліквідації заборгованості зі сплати податків та зборів, підвищення розміру середньої заробітної плати та робота по оптимізації витрат бюджетних коштів.

 

Залучення фінансових ресурсів місцевого бюджету для реалізації заходів та завдань Програми сприятиме:

 

- покращенню соціального розвитку регіону, ефективнішому та результативнішому  здійсненню повноважень, делегованих районною радою, в тому числі створенню умов для розвитку громадянського суспільства;

 

-         збереженню політичної стабільності, послідовності і громадянського порозуміння на території району шляхом вдосконалення співпраці та посилення взаємодії органів місцевого самоврядування і виконавчої влади району;

 

-         підвищенню рейтингових показників соціально-економічного розвитку району.

 

 

 

VІ . Координація та контроль за ходом виконання Програми

 

 

 

Відповідальним виконавцем Програми є Ізмаїльська районна державна адміністрація.

 

Координацію діяльності виконавчої влади та контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій. 

 

   Ізмаїльська районна державна адміністрація до 15 липня 2013 року та 15 січня 2014 року звітує про хід виконання заходів Програми перед районною радою .

 

 



Про затвердження Програми створення містобудівного кадастру Ізмаїльського району на 2013-2016 роки

 

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

  Р І ШЕН Н Я

 

Про затвердження Програми створеннямістобудівного кадастру Ізмаїльськогорайону на 2013-2016 роки

 

 У зв’язку з необхідністю створення містобудівного кадастру  Ізмаїльського району, відповідно до Законів України «Про основи  містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», у порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України  № 559 від 25.05.2013 року «Про містобудівний кадастр», керуючись  ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

1.Затвердити районну Програми створення  містобудівного кадастру Ізмаїльського району  на 2013-2016 роки (додається).

2.Ізмаїльській районній державній адміністрації при підготовці проектів районного бюджету Ізмаїльського району на 2014 та наступні роки передбачити кошти для фінансування Програми.

3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Ізмаїльської районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.


Голова районної ради                   В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 397-VI


 

Додаток

 

до рішення районної ради

 

№397- VІ від 25 листопада 2013 р.

 

 

 

 

 

 програма

 

створення  містобудівного кадастру

 

Ізмаїльського району на 2013-2016 роки

 

1. Паспорт програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації

2.

 Назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розробку програми

Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр», розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 лютого 2013 року № 54/А-2013 «Про затвердження Положення про  Службу містобудівного кадастру при службі архітектури Ізмаїльської районної державної адміністрації».

3.

Розробник програми

Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації

4.

Відповідальний виконавець

Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації

5.

Термін реалізації програми

2013-2016 роки

5.1.

Етапи виконання програми

-

6.

Перелік бюджетів, які  беруть участь у виконанні програми

Районний бюджет

 

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних  для реалізації програми (всього),

у тому числі:

68,380 тис. грн. (ліцензоване програмне забезпечення - 48,050 тис. грн.)

7.1

Коштів районного бюджету

68,380 тис. грн.(ліцензоване програмне забезпечення – 48,050 тис.грн.)

7.2

Коштів інших джерел

-

 

 

 

 

 

2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма

 

Програма створення  містобудівного кадастру Ізмаїльського району  на 2013-2016  роки розроблена відповідно до вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр»  та для досягнення цілей щодо комплексного підходу до розв’язання проблем містобудівного кадастру.

 

3.Мета і завдання Програми

 

               Метою та завданнями Програми є: 

 

- забезпечення комплексності, повноти та достовірності даних системи містобудівного кадастру для прийняття управлінських рішень щодо формування безпечного середовища життєдіяльності населення, захисту території від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, запобігання надмірній концентрації на певній території населення та об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, ефективне і надійне функціонування об'єктів будівництва та інженерно-транспортної інфраструктури, охорону та раціональне використання природних ресурсів і територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, земель сільськогосподарського призначення, водних ресурсів і лісів в інтересах сталого розвитку території. 

 

- інформаційне забезпечення суб’єктів містобудівної діяльності на відповідній території;

 

- надання документів для підтвердження стану та якості об’єктів, як джерела даних для розвитку ринку нерухомості;

 

- проведення моніторингу динамічних процесів у складі, стані і характеристиці об’єктів;

 

- організація захисту інформації містобудівного кадастру від природних, техногенних і кримінальних загроз, запобігання можливим порушенням встановленого порядку обробки та використання інформації (витік, спотворення, викрадення, знищення, модифікація, несанкціоноване копіювання та інше втручання до інформаційної системи).

 

- підготовка роз’яснень та аналітично-довідкової інформації з питань виконання делегованих повноважень органами місцевого самоврядування.

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми

 

Для забезпечення:

 

- ефективної роботи містобудівного кадастру по взаємодії з базовими суб'єктами містобудівного кадастру та постійного отримання від них інформації, що підлягає реєстрації у містобудівному кадастрі;

 

- первинного оброблення, вхідного контролю, систематизації отриманих даних і документів  та введення їх в базу даних інформаційної системи містобудівного кадастру;

 

- обслуговування програмних та технічних засобів інформаційної системи і геопорталу містобудівного кадастру;

 

- обслуговування системи зберігання та архівування інформації; організації робіт з обміну інформацією і обміну інформації з іншими кадастрами, реєстрами та інформаційними системами;

 

- організації робіт із захисту інформації від несанкціонованого доступу відповідно до нормативних документів;

 

- формування кадастрових документів та їх видачі у порядку, встановленому відповідним спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури;

 

- узагальнення інформації та складення аналітичних звітів про стан використання території, стан та зміни об'єктів архітектурної, містобудівної і будівельної діяльності на відповідній території;

 

- створення та ведення бази даних про інформаційні ресурси містобудівного кадастру, формування   відкритих інформаційних ресурсів містобудівного кадастру та забезпечення доступу до них в мережі геопорталів;

 

- формування кадастрових довідок на запити користувачів в межах санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів містобудівного кадастру та їх надання;

 

- забезпечення прямого санкціонованого доступу до кадастрової системи окремих користувачів відповідно до переліку, затвердженого розпорядником інформаційних ресурсів містобудівного кадастру;

 

- адаптації та доповнення типових методичних та  нормативних документів ведення містобудівного кадастру;

 

- розвитку та   вдосконалення  засобів  ведення  містобудівного кадастру;

 

- провадження іншої діяльності щодо створення та ведення містобудівного кадастру, визначеної Положенням про містобудівний кадастр, необхідно:

 

 

 

 

 

Ресурсне забезпечення Програми

 

(тис. гривень)

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

Найменування

Кількість шт.

Усього витрат на виконання Програми

Примітка

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі:

68,380 тис. грн.

 

68,380 тис. грн.

(в тому числі ліцензоване програмне забезпечення – 48,050 тис.грн.)

Районний бюджет

Комп’ютер (системний блок, монітор, клавіатура, мишка)

1

7,200 тис.грн.

з характеристиками, що дозволяють роботу з графічною інформацією

Сканер-ксерокс

1

7,830 тис. грн.

формат А 3

Принтер

1

2,250 тис. грн.

БФП формат А 4

Фотоапарат

1

1,800 тис. грн.

цифровий

Стіл офісний

1

1,250 тис.грн

 

Ліцензоване програмне забезпечення для створення та ведення містобудівного кадастру

 

48,050 тис.грн.

Autodesk AutoCAD Map 3D

Windows 7 (Професійна)

Microsoft Office


5. Напрями діяльності та заходи реалізації Програми

 

№ з/п

Назва напряму діяльності

Перелік заходів програми

Термін виконання

Виконавці

Джерела фінансу-вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн. у т. ч. по роках:

2014

1

2

3

4

5

6

7

1.

Забезпечення вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 № 559 «Про містобудівний кадастр», розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 лютого 2013 року № 54/А-2013 «Про затвердження Положення про  Службу містобудівного кадастру при службі архітектури Ізмаїльської районної державної адміністрації»

Забезпечення необхідною оргтехнікою,  обладнанням та обслуговування приміщень служби   містобудівного кадастру Ізмаїльської райдержадміністрації

2014 рік

Головний архітектор району Ізмаїльської райдержадміністрації

Районний бюджет

68,380 тис. грн. (в тому числі – 48,050 тис.грн. ліцензоване програмне забезпечення,)

 

6. Координація та контроль за ходом виконання Програми.

 

Безпосередній контроль за здійсненням заходів,  визначених  Програмою, покладається на заступника голови районної державної адміністрації згідно з розподілом обов’язків.



Про внесення змін до кошторису видатків на утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженого рішенням районної ради № 319-VІ від 25.12.2012 року

 
   

 

 

УКРАЇНА

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННАРАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА  СЕСІЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

Про внесеннязміндо кошторисувидатківна утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату на 2013 рік, затвердженого рішеннямрайонноїради 319-VІвід 25.12.2012 року


Керуючись ст. 43 ЗаконуУкраїни «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська  районнарада

 

ВИРІШИЛА:

1.VІ від 25.12.2012 року (додається). 

2. Контроль за виконанням  рішенняпокласти на постійнукомісію районноїрадизпитань бюджету,фінансів та інвестицій.

 

 

Голова районної ради                         В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 398-V1


 

        Додаток   
        до рішення районної ради
        №398 - VІ від 25 листопада 2013р. 
           
           
                                       КОШТОРИС ВИДАТКІВ      
на утримання Ізмаїльської районної ради та ії виконавчого апарату районної ради
                                                        на 2013 рік      
        тис.грн.  
КЕКВ          Назва видатків Затверджено  на                                   2013 рік Зміни,                   ( +, -) Сума усього в т.ч. Програма місцевого самоврядування
  ВСЬОГО 1625,550 -0,61 1624,940 78,85
2111 Заробітна плата 726,500 0,0 726,500 0,0
2120 Нарахування на заробітну плату 259,600 0,0 259,600 0,0
2200 Використання товарів і послуг 312,639 1,74 314,379 52,75
2210 Предмети, матеріали,  обладнання та інвентар 174,886 1,74 176,626 21,25
2240 Оплата послуг (крім комунальних) 131,913 0,0 131,913 31,50
2250 Видатки на відрядження 5,840 0,0 5,840 0,0
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносіїв 288,800 0,00 288,800 0,0
2271 Оплата теплопостачання 157,000 0,0 157,00 0,0
2272 Оплата водопостачання і водовідведення 3,800 0,0 3,80 0,0
2273 Оплата електроенергії 90,000 0,0 90,00 0,0
2274 Оплата природного газу 38,000 0,0 38,00 0,0
2800 Інші видатки 4,011 4,500 8,511 3,0
3100 Капіитальні видатки 34,000 -6,850 27,150 23,10
3110 Придбання обладнання і предметів довгострокового користування 34,000 -6,850 27,150 23,10


Про внесення змін до рішення районної ради №315 -VІ від 25.12.2012 року «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 р.»

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

 РІШЕННЯ

 

Про внесення змін до рішення районної ради №315 -VІ

від 25.12.2012 року  «Про районний бюджет

 Ізмаїльського району на 2013 рік»

 

Керуючись ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  відповідно до ст.78 Бюджетного Кодексу України, на підставі рішення сесії обласної ради  від 14 листопада 2013року, розпорядження голови обласної державної адміністрації №1136/А-2013 від 30.10.2013року Ізмаїльська районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Внести такі зміни до рішення районної ради №315-VІ від 25.12.2012 року  «Про районний бюджет Ізмаїльського району на 2013 рік»:

 

1.1. У п.1 рішення цифри «185213,178»; «180931,438»; «4281,74»; «2785,5»  замінити відповідно цифрами «191251,027»; «187769,287»; «3481,74»; «1985,5».

 

1.2. У п.2 рішення цифри «188148,23215»; «181230,8844»; «6917,34775»; «5411,0537» замінити відповідно цифрами «194186,08115»; «187931,43709»; «6254,64406»; «4748,35001».     

 

1.3. Сільським радам додаткову дотацію з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів спрямувати виключно на оплату праці працівників бюджетних установ та недопущення прострочення кредиторської заборгованості із зазначених виплат.

 

1.4. Викласти у новій редакції додатки до рішення (додатки 1-8).  

 

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестицій.

 

 

Голова районної ради                    В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 399-V1


    додаток №1    
    до рішення Ізмаїльської районної ради
    № 399  -VI  від 25    листопада 2013 р. 
    додаток №1    
    до рішення Ізмаїльської районної ради
    від 25 грудня 2012 р. №315-VI  
Доходи районного бюджету на 2013рік
          (тис.грн.)
Код Найменування доходів згідно із бюджетною класіфікацією Загальний фонд Спеціальний фонд Разом
Разом у т.ч бюджет розвитку
10000000 Податкові надходження 11344,00     11344,00
11010000 Податок на доходи  фізичних осіб 11344,00     11344,00
20000000 Неподаткові надходження 118,00 364,54   482,54
22010300 Реєстраційний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 4,10     4,10
22080400 Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності 111,10     111,10
24060300 Інші надходження 2,80     2,80
25000000 Власні надходження бюджетних установ   364,54   364,54
  Разом власних надходжень 11462,00 364,54 0,00 11826,54
40000000 Офіційні трансферти 176307,29 3117,20 1985,50 179424,49
41020000 Дотаціі 96531,60     96531,60
41020100 Дотаціі вирівнювання з державного бюджету місцевим бюджетам 88235,30     88235,30
41020600 Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченності місцевих бюджетів( на проведення щомісячних доплат у сумі 200грн. до заробітної плати медичним працівникам, які працюють у сільській місцевості - 508,8тис.грн., на оплату праці працівникам бюджетних установ - 7787,5тис.грн.) 8296,30     8296,30
41030000 Субвенціі 79775,69 3117,20 1985,50 82892,89
41030300 Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування (с.Броска-25,2тис.грн.) 25,20     25,20
41030400 Субвенція з інших бюджетів на виконання інвестиційних прооектів (за рахунок субвенції з областного бюджету  - 758,2тис.грн., субвенція з  бюджетів сіл (смт) на:  капітальний ремонт по заміні димової труби  загальноосвітньої школи, яка растошована за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район,  смт. Суворово, вул.Пушкіна,46 (за рахунок субвенції з Суворовської селищної ради) -  102,6тис.грн.; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Бросківської сільської ради - 180,0тис.грн., капітальний ремонт сільської лікарської амбулаторії загальної практики та сімейної медицини у с.Броска Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Бросківської сільської ради) -100,0тис.грн.;  капітальний ремонт даху Кам'янського НВК Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Кам'янської сільської ради) -  150,0тис.грн.;  капітальний ремонт (заміна котлів) в котельні ЗОШ в с.Ларжанка Ізмаїльського району Одеської області (за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради) -  40,0тис.грн.,   1655,80 1655,80 1655,80
 капітальний ремонт даху Ларжанського НВК Ізмаїльського району (за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради)-20,0тис.грн, установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Ларжанської сільської ради -30,0тис.грн; капітальний ремонт загальноосвітньої школи в с.Лощинівка Ізмаїльського району (встановлення коректора обліку газу) - за рахунок субвенції з Лощинівської сільської ради-35,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Багатянської сільської ради-30,0тис.грн; капітальний ремонт в котельні (заміна котлів) ЗОШ по вул.Шкільна,1 с. Кирнички Ізмаїльського района Одеської області (за рахунок субвенції з Кирничанської сільської ради)-50,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Озернянської сільської ради-30,0тис.грн; капітальний ремонт котельні (заміна димової труби) ЗОШ по вул.Пушкіна,26 в с.Матроска Ізмаїльського району Одеської області
 (за рахунок субвенції з Матроської сільської ради)-80,0тис.грн, установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції Матроської сільської ради-20,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Ново Некрасівської сільської ради-10,0тис.грн; установку ренгенапарату на 3 робочих місця в приміщенні ренгенкабінету ЦРЛ Ізмаїльського району (реконструкція) - за рахунок субвенції з Утконосівської сільської ради -20,0тис.грн
41030600 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім"ям з дітьми, малозабезпеченим сім"ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям 70280,459     70280,459
41030800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот  1663,15     1663,15
41030900 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв"язку,  інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян 1583,25     1583,25
41031000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 2238,60     2238,60
41034400 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію,ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населенних пунктах.     1131,70   1131,70
41034500 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій          0,00
41035000 Інші субвенції за рахунок коштів областного бюджету: по загальному фонду - 3333,538тис.грн.у т.ч  на утримання притулків для неповнолітних - 439,938тис.грн., на утримання центрів соціально- психологічної реабілітації дітей - 426,6тис.грн., на покращення надання соціальних послуг найуразливішим верстам населення - 718,2тис.грн., на швидку медичну допомогу - 1748,8тис.грн.,  по спеціальному фонду - 329,7тис.грн.у т.ч.249,7тис.грн. - на реалізацію регіональної комплексної   програми  з утворення (оновлення) містобудівної документації територий та містобудівного кадастру Одеської області на 2012-2016роки , 80,0тис.грн. - на реалізацію регіональної програми забезпечення житлом дітей - сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування, а також осіб з іх числа 3333,538 329,70 329,70 3663,238
41035600 Субвенція на проведення видатків місцевих бюджетів,що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів (субвенція з бюджетів сіл. (смт.): с. Броска 1,0тис.грн. - на оздоровлення  та відпочинок дітей, сел. Суворово - на оздоровлення дітей у літній період 2,0тис.грн.) 3,00     3,00
41035800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім"ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 648,49     648,49
  Разом доходів 187769,287 3481,740 1985,500 191251,027


 

                Додаток №2 до рішення Ізмаїлської районої ради
                 № 399 -VI від  25   листопада 2013 р.     
                         
                Додаток №2 до рішення Ізмаїлської районої ради
                від 25 грудня 2012 р. №  315-VI      
  Видатки районного бюджету Ізмаїльського району на 2013 рік за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів  
                тис.грн.        
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Видатки загального фонду Видатки спеціального фонду Разом
всього з них  всього  видатки спожи-вання  з них  видатки розвитку з них
 оплата праці з нарахуваннями  оплата комун.  послуг та енергоносіїв код   оплата праці з нарахуваннями  оплата комун.  послуг та енергоносіїв код   бюджет розвитку капітальні видатки за рахунок коштів,що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
010116 Органи місцевого самоврядування, у т.ч. 1597,79000 986,10000 288,80000 27,15000       27,15000 27,15000 25,15000 1624,94000
  "-утримання апарату райради 1542,04000 986,10000 288,80000 4,05000       4,05000 4,05000 4,05000 1546,09000
  "-програма розвитку місцевого самоврядування Ізмаїльського району на 2010-2014 роки 55,75000     29,95000       29,95000 29,95000 27,95000 85,70000
070000 Освіта, у т.ч. 54926,79350 45772,83000 4781,77000 1804,31711 68,00000     1736,31711 1736,31711 701,33131 56731,11061
  -харчування 1939,00000     68,00000 68,00000           2007,00000
  -медикаменти 25,60000                   25,60000
  -курси  службовців місцевого самоврядування 6,81000                   6,81000
  -видатки на видачу одноразової допомоги дітям-сиротам, та дітям, позбавленим батьківського піклування,яким у 2012році виповниться 18 років 54,30000                   54,30000
  -фінансування прийомних сімей 648,49000                   648,49000
  "-видатки на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебували під опікою (піклуванням) або на повному державному утриманні, при працевлаштуванні їх після закінчення навчального закладу 6,90000                   6,90000
080000 Охорона здоров"я 32305,10000 26358,50000 2604,50000 709,81606 22,44000 16,19500 2,69400 687,37606 687,37606 47,00000 33014,91606
  -харчування 533,00000     0,00000             533,00000
  -пільгові пенсії 210,00000     0,00000             210,00000
  -медикаменти 782,50000     2,24400 2,24400           784,74400
  -інші поточні трансферти населенню(на проведення щомісячних доплат по заробітній платі медичним працівникам) 508,80000                   508,80000
080800 у т.ч. за рахунок субвенції з обласного бюджету на швидку медичну допомогу 1748,80000 1666,50000                 1748,80000
  -медикаменти                     0,00000
090201 Пільги ВВВ…на електроенергію, природний газ, воду 857,55004                   857,55004
090204 Пільги ВВС… на електроенергію, природний газ, воду 48,12742                   48,12742
090207 Пільги Чорнобильцям на електроенергію, природний газ, воду 22,76260                   22,76260
090210 Пільги по профознаці на електроенергію, природний газ, воду 306,39623                   306,39623
090405 Субсидії на електроенергію, природний газ, воду 123,60531                   123,60531
090406 Субсидії населенню на придбання твердого та пічного побутового палива і скрапленого газу 1142,40779                   1142,40779
090202 Пільги ВВВ на тверде паливо та скраплений газ 480,86926                   480,86926
090205 Пільги ВВС на тверде паливо та скраплений газ 13,62712                   13,62712
090208 Пільги Чорнобильцям на тверде паливо та скраплений газ 12,13358                   12,13358
090211 Пільги по профознаці на тверде паливо та скраплений газ 317,75459                   317,75459
090214 Пільги на послуги зв"язку 56,65000                   56,65000
090215 Пільги багатодітним сім`ям на житлово-комунальні послуги 304,70840                   304,70840
090216 Пільги багатодітним сім`ям на придбання твердого палива та скраплений газ 265,84198                   265,84198
090411 Кошти на забезпечення побутовим вугіллям окремих категорії населення 5,96568                   5,96568
090203 Інші пільги ВВВ… 161,00000                   161,00000
090209 Інші пільги Чорнобильцям 1,50000                   1,50000
170102 Компенсація пільгового проїзду автотранспортом 1364,00000                   1364,00000
170302 Компенсація пільгового проїзду з/д транспортом 0,10000                   0,10000
090302 Допомога у зв"язку з вагітністю та пологами 604,08170                   604,08170
090303 Допомога по догляду за дитиною до 3-х років незастрахованним матерям                14 615,98105                   14615,98105
090304 Одноразова допомога при народжені дитини                28 869,74247                   28869,74247
090305 Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування 2592,83151                   2592,83151
090306 Допомога на дітей самотнім матерям 4793,15582                   4793,15582
090307 Тимчасова державна допомога дітям 879,97688                   879,97688
090308 Допомога при усиновленні дитини 48,63011                   48,63011
091300 Державна допомога інвалідам з дитинства та дітям- інвалідам 5883,60722                   5883,60722
090401 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям 11992,45224                   11992,45224
091204 Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому, у т.ч. 1587,01200 1442,00000 70,00000 214,00000 207,50000     6,50000     1801,01200
  -медикаменти       15,00000 15,00000           15,00000
  -харчування       159,00000 159,00000           159,00000
090412 Інші  видатки на соціальний захист населення 81,20000                   81,20000
091205 Виплата компенсацій фізичним особам по догляду за одинокими непрацездатними громадянами 140,20000                   140,20000
090416 Інші видатки  на соціальний захист ветеранів війни та праці 5,00000                   5,00000
091209 Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів  79,50000                   79,50000
091106 Інші видатки  5,00000                   5,00000
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей 250,00000                   250,00000
091101 Утримання ЦСССДМ (райбюджет) 308,50000 284,30000 5,90000               308,50000
091101 Утримання ЦСССДМ (за рахунок субвенції з обласного бюджету) 736,22459 654,81159   11,00000       11,00000 11,00000   747,22459
 091100 Програми відділу сім"ї,молоді та спорту 108,20000                   108,20000
091102 Програми ЦСССДМ 18,80000                   18,80000
090802 Програми захисту дітей 4,00000                   4,00000
090700 Утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинились в складних життєвих обставинах 926,53800 673,00000 49,50000               926,53800
  -харчування 158,00000                   158,00000
  -медикаменти 3,00000                   3,00000
100303 Ремонтно-будівельні організації ЖКГ 430,00000                   430,00000
110000 Культура 4703,10000 4285,30000 136,00000 90,10000 60,10000 56,54000   30,00000 30,00000 30,00000 4793,20000
120000 Засоби масової інформації 210,00000     0,00000             210,00000
130000 Фізкультура та спорт, у т.ч. 685,40000 475,70000 1,00000 0,00000             685,40000
  -медикаменти 1,50000     0,00000             1,50000
150101 Капітальні вкладення       598,03332       598,03332 598,03332 7,35500 598,03332
150202 Розробка схем та проектних рішень масового застосування       299,90000       299,90000 299,90000 299,90000 299,90000
150118 Житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення  8,00000     80,00000       80,00000 80,00000   88,00000
150122 Інвестиційні проекти       677,20000       677,20000 677,20000   677,20000
150202 Розробка схем та проектних рішень масового застосування (за рахунок субвенції з облбюджету)       249,70000       249,70000 249,70000   249,70000
170901 Програма комп"ютеризації Ізмаїльського району 28,00000     19,84352       19,84352 19,84352   47,84352
180404 Підтримка малого і середнього підприємництва  10,00000                   10,00000
180409 Внески органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності (КП Оздоровча база "Глобус")       200,00000       200,00000 200,00000 200,00000 200,00000
180410 Інші заходи, пов"язані з економічною діяльністю, у т.ч 88,00000     0,00000             88,00000
  -трансферти КП "Трудовий архив" 88,00000     0,00000             88,00000
250102 Резервний фонд 21,52000     0,00000             21,52000
250914 Витрати, пов"язані з наданням та обслугованням пільгових довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво та придбання житла (програма "Власний дім") 10,00000                   10,00000
250311 Дотація вирівнювання з районного бюджету сільським (селищній) радам 10330,00000                   10330,00000
250313 Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів  1438,30000                   1438,30000
250315 Інші додаткові дотації 683,30000                   683,30000
250323 Субвенція на утримання об"єктів спільного користування 111,70000                   111,70000
250324 Субвенція іншим бюджетам на виконання інвестиційних проектів       91,83000       91,83000 91,83000   91,83000
250344 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 100,00000                   100,00000
250380 Інші субвенції ("Програма розвитку земельних відносин та охорони земель Ізмаїльського району на 2011-2013 роки") 218,80000     10,05405 10,05405           228,85405
250380 Інші субвенції (субвенція міському бюджету м.Ізмаїл на реалізацію заходів із забезпечення функціонування єдиного центру надання адміністративних послуг) 50,00000                   50,00000
250354 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконсрукцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах        1131,70000 362,10000     769,60000     1131,70000
  ВСЬОГО ВИДАТКІВ 187971,43709 80932,54159 7937,47000 6214,64406 730,19405 72,73500 2,69400 5484,45001 4708,35001 1310,73631 194186,08115


 

              Додаток №3 до рішення Ізмаїльської районої ради
               № 399 -VI від  25   листопада 2013 р.         
                         
              Додаток №3 до рішення Ізмаїльської районої ради
              від 25 грудня 2012 р. №  315-VI        
  Розподіл видатків районного бюджету Ізмаїльського району на 2013 рік за головними розпорядниками коштів
                         
                        тис.грн.
Код типової відомчої класифікації видатків Назва головного розпорядника коштів Видатки загального фонду Видатки спеціального фонду Разом
всього з них всього  видатки спожи-вання  з них  видатки розвитку з них
 оплата праці з нарахуваннями  оплата комун. послуг та енергоносіїв   оплата праці з нарахуваннями  оплата комун.послуг та енергоносіїв   бюджет розвитку капітальні видатки за рахунок коштів,що передаються із загального фонду до бюджету розвитку спеціального фонду)
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
01 Ізмаїльська районна рада, у т.ч. 2610,60000 986,10000 288,80000 246,99352 0,00000 0,00000 0,00000 246,99352 246,99352 225,15000 2857,59352
010116 Органи місцевого самоврядування 1597,79000 986,10000 288,80000 27,15000 0,00000 0,00000 0,00000 27,15000 27,15000 25,15000 1624,94000
070000 Освіта 6,81000                   6,81000
170901 Програма комп"ютеризації Ізмаїльського району 28,00000     19,84352       19,84352 19,84352   47,84352
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей 250,00000                   250,00000
100303 Ремонтно-будівельні організації ЖКГ 430,00000                   430,00000
120000 Засоби масової інформації 210,00000                   210,00000
180410 Інші заходи, пов"язані з економічною діяльністю 88,00000                   88,00000
180409 Внески органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб'єктів підприємницької діяльності 0,00000 0,00000 0,00000 200,00000 0,00000 0,00000 0,00000 200,00000 200,00000 200,00000 200,00000
47 Відділ капітального будівництва Ізмаїльської районної державної адміністрації 150,99200 0,00000 0,00000 4239,79649 0,00000 0,00000 0,00000 4239,79649 4239,79649 1054,09631 4390,78849
070000 Освіта 149,98000     1728,98711       1728,98711 1728,98711 700,24131 1878,96711
080000 Охорона здоров"я       687,37606       687,37606 687,37606 47,00000 687,37606
091204 Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому 1,01200     0,00000             1,01200
150101 Капітальні вкладення       596,63332       596,63332 596,63332 6,95500 596,63332
150202 Розробка схем та проектних рішень масового застосування        299,90000       299,90000 299,90000 299,90000 299,90000
150202 Розробка схем та проектних рішень масового застосування (за рахунок субвенції з облбюджету)       249,70000       249,70000 249,70000   249,70000
150122 Інвестиційні проекти       677,20000 0,00000 0,00000 0,00000 677,20000 677,20000 0,00000 677,20000
10 Відділ освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. 54616,21350 46186,83000 4782,77000 75,33000 68,00000 0,00000 0,00000 7,33000 7,33000 1,09000 54691,54350
070000 Освіта, у т.ч. 54121,51350 45772,83000 4781,77000 75,33000 68,00000     7,33000 7,33000 1,09000 54196,84350
  -медикаменти та перев"язочні матеріали 25,60000     0,00000             25,60000
  -продукти харчування 1939,00000     68,00000 68,00000           2007,00000
130000 Фізкультура та спорт 494,70000 414,00000 1,00000 0,00000             494,70000
  -медикаменти та перев"язочні матеріали 1,50000     0,00000             1,50000
73 Відділ економіки, соціально-економічного розвитку та підприємництва Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. 41,52000 0,00000 0,00000               41,52000
180404 Підтримка малого і середнього підприємництва 10,00000                   10,00000
250914 Витрати, пов"язані з наданням та обслугованням пільгових довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво та придбання житла (програма "Власний дім") 10,00000                   10,00000
250102 Резервний фонд 21,52000                   21,52000
15 Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації 78310,84900 1442,00000 70,00000 215,40000 207,50000 0,00000 0,00000 7,90000 1,40000 0,40000 78519,84900
090201 Пільги ВВВ…на електроенергію, природний газ, воду 857,55004                   857,55004
090204 Пільги ВВС… на електроенергію, природний газ, воду 48,12742                   48,12742
090207 Пільги Чорнобильцям на електроенергію, природний газ, воду 22,76260                   22,76260
090210 Пільги по профознаці на електроенергію, природний газ, воду 306,39623                   306,39623
090405 Субсидії на електроенергію, природний газ, воду 123,60531                   123,60531
090406 Субсидії населенню на придбання твердого та пічного побутового палива і скрапленого газу 1142,40779                   1142,40779
090202 Пільги ВВВ на тверде паливо та скраплений газ 480,86926                   480,86926
090205 Пільги ВВС на тверде паливо та скраплений газ 13,62712                   13,62712
090208 Пільги Чорнобильцям на тверде паливо та скраплений газ 12,13358                   12,13358
090211 Пільги по профознаці на тверде паливо та скраплений газ 317,75459                   317,75459
090203 Інші пільги ВВВ… 161,00000                   161,00000
090214 Пільги на послуги зв"язку 56,65000                   56,65000
090215 Пільги багатодітним сім`ям на житлово-комунальні послуги 304,70840                   304,70840
090216 Пільги багатодітним сім`ям на придбання твердого палива та скраплений газ 265,84198                   265,84198
090209 Інші пільги Чорнобильцям 1,50000                   1,50000
170102 Компенсація пільгового проїзду автотранспортом 1364,00000                   1364,00000
170302 Компенсація пільгового проїзду з/д транспортом 0,10000                   0,10000
090302 Допомога у зв"язку з вагітністю та пологами 604,08170                   604,08170
090303 Допомога по догляду за дитиною до 3-х років незастрахованним матерям 14615,98105                   14615,98105
090304 Одноразова допомога при народжені дитини 28869,74247                   28869,74247
090305 Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування 2592,83151                   2592,83151
090306 Допомога на дітей самотнім матерям 4793,15582                   4793,15582
090307 Тимчасова державна допомога дітям 879,97688                   879,97688
090308 Допомога при усиновленні дитини 48,63011                   48,63011
091300 Державна допомога інвалідам з дитинства та дітям- інвалідам 5883,60722                   5883,60722
090401 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям 11992,45224                   11992,45224
070303 Дитячі будинки(в т.ч. сімейного типу,прийомні сім"ї) 648,49000                   648,49000
091204 Територіальні центри та відділення соціальної допомоги на дому 1586,00000 1442,00000 70,00000 214,00000 207,50000     6,50000     1800,00000
091209 Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів  79,50000                   79,50000
090416 Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці 5,00000                   5,00000
090411 Кошти на забезпечення побутовим вугіллям окремих категорії населення 5,96568                   5,96568
090412 Інші видатки на соціальний захист населення 81,20000                   81,20000
150101 Капітальні вкладення       1,40000       1,40000 1,40000 0,40000 1,40000
091205 Виплата компенсацій фізичним особам по догляду за одинокими непрацездатними громадянами) 140,20000                   140,20000
091106 Інші видатки  5,00000                    
24 Відділ культури та  туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації 4703,10000 4285,30000 136,00000 90,10000 60,10000 56,54000 0,00000 30,00000 30,00000 30,00000 4793,20000
110000 Культура та мистецтво 4703,10000 4285,30000 136,00000 90,10000 60,10000 56,54000   30,00000 30,00000 30,00000 4793,20000
11 Відділ у справах сім"і, молоді та спорту Ізмаїльської районної державної адміністрації 298,90000 61,70000 0,00000 0,00000 0,00000 0,00000 0,00000 0,00000 0,00000 0,00000 298,90000
091100 Програми відділу сім"ї,молоді та спорту 108,20000                   108,20000
130102 Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань 127,00000                   127,00000
130112 Інші видатки(утримання методичного кабінету з фізичної культури і спорту відділу сім"ї,молоді та спорту) 63,70000 61,70000                 63,70000
75 Фінансове управління Ізмаїльської районної державної адміністрації, у т.ч. 12932,10000 0,00000 0,00000 1233,58405 372,15405 0,00000 0,00000 861,43000 91,83000 0,00000 14165,68405
250311 Дотація вирівнювання з районного бюджету сільським (селищній) радам 10330,00000                   10330,00000
250313 Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів  1438,30000                   1438,30000
250315 Інші додаткові дотації 683,30000                   683,30000
250323 Субвенція на утримання об"єктів спільного користування 111,70000                   111,70000
250324 Субвенція іншим бюджетам на виконання інвестиційних проектів 0,00000     91,83000       91,83000 91,83000   91,83000
250344 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 100,00000                   100,00000
250380 Інші субвенції ("Програма розвитку земельних відносин та охорони земель Ізмаїльського району на 2011-2013 роки") 218,80000     10,05405 10,05405           228,85405
250380 Інші субвенції (субвенція міському бюджету м.Ізмаїл на реалізацію заходів із забезпечення функціонування єдиного центру надання адміністративних послуг) 50,00000                   50,00000
250354 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконсрукцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах        1131,70000 362,10000     769,60000     1131,70000
14 КУ"ЦРЛ Ізмаїльського району", у т.ч.: 32305,10000 26358,50000 2604,50000 22,44000 22,44000 16,19500 2,69400 0,00000 0,00000 0,00000 32327,54000
080000 Охорона здоров"я 32305,10000 26358,50000 2604,50000 22,44000 22,44000 16,19500 2,69400       32327,54000
  -медикаменти та перев"язочні матеріали 782,50000     2,24400 2,24400           784,74400
  -пільгові пенсії 210,00000                   210,00000
  -продукти харчування 533,00000                   533,00000
  -інші поточні трансферти населенню(на проведення щомісячних доплат по заробітній платі медичним працівникам) 508,80000                   508,80000
                         
20 Служба у справах дітей Ізмаїльської районної державної адміністрації 2002,06259 1612,11159 55,40000 91,00000       91,00000 91,00000   2093,06259
091101 Утримання ЦСССДМ 308,50000 284,30000 5,90000               308,50000
091101 Утримання ЦСССДМ (за рахунок субвенції з обласного бюджету) 736,22459 654,81159   11,00000       11,00000 11,00000   747,22459
 091100 Програми ЦСССДМ 18,80000                   18,80000
150118 Житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення  8,00000     80,00000 0,00000 0,00000 0,00000 80,00000 80,00000 0,00000 88,00000
090802 Програми захисту дітей 4,00000                   4,00000
090700 Утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинились в складних життєвих обставинах 926,53800 673,00000 49,50000               926,53800
  -медикаменти та перев"язочні матеріали, 3,00000                   3,00000
  -продукти харчування 158,00000                   158,00000
  ВСЬОГО ВИДАТКІВ 187971,43709 80932,54159 7937,47000 6214,64406 730,19405 72,73500 2,69400 5484,45001 4708,35001 1310,73631 194186,08115




 

Про затвердження договорів оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада

 

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ  ВОСЬМА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження договорів оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада

 

          Керуючись ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оренду державного та комунального майна», положеннями Цивільного кодексу України, у відповідності до рішення Ізмаїльської районної ради від 18.12.2008р. № 272-V «Про затвердження конкурсних засад, методики розрахунку і порядку плати за оренду майна комунальної власності Ізмаїльської районної ради», Ізмаїльська районна рада   Вирішила:

1. Затвердити наступні договори оренди нерухомого майна, що знаходиться в спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада:

1.1 Договір оренди нерухомого майна – нежитлового приміщення площею 40 кв.м., розташованого на четвертому поверсі чотириповерхової нежитлової будівлі дитячої лікарні за адресою: Одеська обл., м. Ізмаїл, проспект Суворова, 69, з фізичною особою – підприємцем Рабаджи Надією Миколаївною від 16.08.2013р. № 75/А. (додається).

1.2 Договір оренди нерухомого майна – нежитлового приміщення  площею 18 кв.м. розташованого на першому поверсі двухповерхової нежитлової з підвалом будівлі Центральної районної лікарні за адресою: Одеська обл., м Ізмаїл, вул. Хотинська, 52, з фізичною особою – підприємцем  Міхайленко Олександром Вікторовичем  від 10.10. 2013р. № 76(додається).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Ізмаїльської районної ради з питань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.

 

Голова районної ради                      В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 400-V1

Про затвердження Положення про списання майна спільної власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює районна рада

УКРАЇНА

Ізмаїльська районна рада

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

 РІШЕННЯ

 

Про затвердження Положення про списання майна спільної власності

територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює районна рада

 

З метою врегулювання порядку списання майна спільної власності територіальних громад Ізмаїльського району району, управління яким здійснює районна рада, відповідно до статті 143 Конституції України,  статей 317, 319, 327 Цивільного кодексу України, статті 139 Господарського кодексу України, беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2007 року № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» , керуючись пунктом 20 частини 1 статті 43 , статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ізмаїльська районна рада

 

ВИРІШИЛА: 

 1. Затвердити Положення про  списання майна спільної власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює районна рада (додається).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.

 

 

 

Голова районної ради                        В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 401-VI


 

Додаток 

до рішення районної ради 

№ 401 – VІ 

від 25 листопада 2013 р. 

 

Положення про списання майна

 

спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада 

 

1. Загальні положення 

 

1.1. Положення про списання майна спільної власності територіальних громад району, управління яким здійснює районна рада,  (далі - Положення) розроблено з метою встановлення єдиних вимог списання майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада (далі - майно).

 

1.2. Дія цього Положення  поширюється на майно (основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та нематеріальні активи), строк корисного використання (експлуатації) якого становить більше одного року, що є спільною комунальною власністю територіальних громад району в особі Ізмаїльської районної ради (надалі – Власник), яке знаходиться на її балансі або переданого у користування з обов’язком ведення бухгалтерського обліку майна органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям та установам усіх форм власності (надалі –Балансоутримувачі).

 

1.3 . Списанню підлягає майно, яке:

 

- не може бути в установленому порядку відчужене ;

 

- не може бути безоплатно передано державним або комунальним підприємствам, закладам, установам і організаціям, органам місцевого самоврядування і щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або його використання може бути економічно недоцільно);

 

- морально застаріло чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання;

 

- пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха та відновленню не  

 

Крім того, списуються будівлі, споруди, що підлягають знесенню у зв'язку з будівництвом нових об'єктів та зруйновані в результаті атмосферного впливу і тривалого використання.

 

1.4. Списання майна, виявленого в результаті інвентаризації як нестача, здійснюється після відшкодування його вартості, крім випадків, коли здійснити таке відшкодування неможливо. 

 

2. Прийняття рішення про списання майна  

 

2.1. Списання майна (основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів) здійснюється балансоутримувачем за рішенням власника про надання згоди на його списання на підставі документів, зазначених у пункті 2.3. цього Положення (крім випадків, коли первісна або відновна вартість майна становить менше 5000 гривень).

 

2.2. Списання повністю амортизованих основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів балансоутримувача, строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року і первісна або відновна вартість яких за одиницю (комплект) становить:

 

- менше 5000 гривень, здійснюється за рішенням балансоутримувача, без проведення процедури узгодження;

 

- від 5000 гривень, здійснюється за погодженням власника майна;

 

2.3. З метою отримання згоди власника на списання майна балансоутримувач подає власнику майна клопотання про списання майна та наступні документи:

 

а) техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна, в якому містяться економічні та / або технічні розрахунки, інформація про очікуваний фінансовий результат списання майна, а також напрями використання коштів, які передбачається одержати в результаті списання, згідно з додатком 1;

 

б) відомості про майно спільної власності територіальних громад району, що пропонується для списання за даними бухгалтерського обліку (крім об'єктів незавершеного будівництва ), згідно з додатком 2;

 

в) акт інвентаризації майна спільної власності територіальних громад району, що пропонується для списання, згідно з додатком 3;

 

г) акт технічного стану майна, затверджений керівником балансоутримувача;

 

д ) відомості про земельну ділянку , на якій розташоване нерухоме майно, із зазначенням напрямів подальшого використання земельної ділянки, яка вивільняється ;

 

е) відомості про об'єкти незавершеного будівництва, а саме: дата початку і припинення будівництва, затверджена загальна вартість будівництва, вартість робіт, виконаних станом на дату припинення будівництва (ким і коли затверджено завдання на проектування, загальна кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, виконаних до їх припинення, стадія виконання робіт).

 

2.4. З метою отримання згоди районної ради на списання майна вартість якого становить від 5000 гривень і більше, балансоутримувач вносить до районної ради проект рішення про надання згоди на списання відповідного майна з клопотанням про необхідність списання майна та документами , зазначеними у пункті 2.3 цього Положення. 

 

Представлені до районної ради документи в обов'язковому порядку повинні бути розглянуті профільної постійної комісією районної ради. 

 

2.5. У разі необхідності виконавчий апарат районної ради спільно з профільною постійною комісією районної ради можуть запитувати від балансоутримувача додаткові документи, необхідні для прийняття рішення про надання згоди на списання майна :

 

а ) технічні паспорти (за наявності) ;

 

б) виписки з реєстрів ;

 

в) висновки спеціалізованих організацій ;

 

г ) договору або їх проекти.

 

2.6. Проект рішення районної ради про надання згоди на списання майна розглядається відповідно до регламенту Ізмаїльської районної ради та вимог чинного законодавства України .

 

2.7. Списання майна оформлюється у формі розпорядчого акту :

 

а ) рішення районної ради про надання згоди балансоутримувачеві на списання майна - для майна, первісна або відновна вартість якого становить від 5000 гривень і більше за одиницю (комплект);

 

б) розпорядження балансоутримувача - для майна, первісна або відновна вартість не перевищує 5 000 гривень за одиницю (комплект).

 

2.8. Рішення про відмову в дачі згоди на списання майна оформлюється у формі листа і приймається у разі, коли :   

 

     - майно не відповідає вимогам, визначеним у пункті 1.4 . цього Порядку;         

 

- балансоутримувач визначив інші шляхи використання майна, яке пропонується до списання ;          

 

- балансоутримувач подав документи, передбачені цим Положенням, з порушенням встановлених вимог, а також коли в документах є суперечності.

 

2.9. У разі необхідності власником може бути проведений додатковий огляд майна, яке пропонується до списання. 

 

3 . Створення балансоутримувачем комісії

 по списанню майна, її завдання та повноваження

 

3.1. Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та / або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна балансоутримувачем утворюється постійно діюча комісія по списанню майна (далі - комісія). Головою комісії є заступник керівника балансоутримувача або інша особа, визначена керівником балансоутримувача, а членами комісії - головний бухгалтер або його заступник, працівники інших служб балансоутримувача та інші фахівці.

 

3.2. Склад комісії затверджується розпорядчим актом керівника балансоутримувача.

 

3.3. Для встановлення факту непридатності використання майна , яке перебуває під наглядом державних інспекцій (автомобілів, нагрівальних котлів та іншого), балансоутримувач залучає для участі в роботі комісії представника відповідної державної інспекції, який може підписувати акт про списання майна або передавати комісії свій письмовий висновок , що додається до акта.

 

3.4. У разі необхідності врахування галузевих особливостей списання майна, балансоутримувач може залучати для участі в роботі комісії фахівців відповідних органів виконавчої влади та інших органів (за згодою).

 

3.5. У разі порушення проти балансоутримувача справи про банкрутство комісія зі списання може створюватися арбітражним керуючим, призначеним відповідно до чинного законодавства.

 

3.6. За рішенням керівника балансоутримувача функції з визначення непридатності майна, встановлення неможливості або неефективності проведення його ремонту (реконструкції), а також з оформлення документів на списання майна можуть бути покладені на інвентаризаційну комісію.

 

3.7. Комісія: 

а) проводить огляд майна з використанням технічної документації (технічних паспортів, поверхових планів, відомостей про дефекти та іншого), даних бухгалтерського обліку; 

б) визначає економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та / або подальшого використання майна і вносить відповідні пропозиції; 

в) встановлює конкретні причини списання майна: 

- морально застаріло чи фізично зношене; 

- непридатне для подальшого використання або його модернізація і ремонт є економічно недоцільними; 

- непридатне у зв'язку з будівництвом, реконструкцією і технічним переоснащенням або пошкоджене внаслідок аварії, стихійного лиха; 

- неможливо відновити або виявлено в результаті інвентаризації як нестача. 

г) визначає можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів майна, яке пропонується до списання; 

д) здійснює контроль за вилученням з майна, що пропонується до списання, придатних вузлів, деталей, матеріалів, агрегатів, і визначає їх кількість, вагу та контролює здачу на склад і оприбуткування на відповідних балансових рахунках. Також здійснює контроль за здачею вилучених вузлів, деталей, матеріалів, агрегатів, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність по збору та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства Україна. 

е) складає відповідні акти про списання майна за встановленими типовими формами, затвердженими спільним наказом Головного управління Державного казначейства України та Державного комітету статистики України від 02.12.97 р. № 125/70 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.12.97 р. за № 612 / 2416.

 

3.8. За результатами роботи комісії складається протокол засідання, до якого додаються: 

- акт інвентаризації майна, що пропонується до списання; 

- акти технічного стану майна, що пропонується до списання; 

- акти про списання майна; 

- інші документи за необхідності (техніко-економічне обгрунтування необхідності списання майна, копія акта про аварію, укладання відповідних державних інспекцій та інших органів).

 

3.9. У протоколі засідання комісії зазначаються пропозиції щодо шляхів використання майна, списання якого за висновками комісії є недоцільним, заходи з відшкодування вартості майна, в результаті інвентаризації якого виявлена ​​нестача або розукомплектованість.

 

3.10. Засідання комісії є правомочним, якщо в ньому беруть участь більше половини від загального складу комісії. Рішення комісії приймається більшістю голосів від загального складу комісії. Протокол засідання комісії підписується всіма присутніми членами комісії. У разі незгоди з рішенням комісії її члени мають право викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу засідання комісії.

 

3.11. В актах технічного стану майна вказується рік виготовлення (будівництва), дата введення в експлуатацію, обсяг проведеної роботи з модернізації, модифікації, добудови, переобладнання і реконструкції (за наявності та відповідно до наявної документацією), стан основних частин, деталей і вузлів, конструктивних елементів.

 

3.12. В акті про списання майна вказуються причини його списання, і робиться висновок про економічну (технічної) недоцільність та / або неможливість відновлення майна.

 

3.13. У разі списання майна, пошкодженого внаслідок аварії чи стихійного лиха, до акта про його списання додаються документи, що підтверджують факт аварії чи стихійного лиха та свідчать про заходи, вжиті до винних осіб (у разі їх встановлення).

 

3.14. Протокол засідання комісії, техніко-економічне обґрунтування, акт інвентаризації, акт технічного стану та акт про списання майна затверджуються керівником балансоутримувача. 

 

4. Механізм списання майна

 

4.1. Розбирання та демонтаж майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій проводиться балансоутримувачем тільки після отримання згоди на його списання від відповідного суб'єкта управління залежно від його первинної або відновної вартості, а також після затвердження в установленому порядку акта про його списання згідно з цим Порядком.

 

4.2. Всі вузли, деталі, матеріали та агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання майна, оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів. Непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт та інше).

 

4.3. Оцінка придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, отриманих в результаті списання майна, проводиться відповідно до діючих законодавчих і нормативних актів.

 

4.4. Вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, підлягають здачі суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства України.

 

Дані про вузли та деталі, які містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені наведені в технічному паспорті заводу - виробника та іншої технічної документації, а в разі відсутності цих документів, балансоутримувачу необхідно отримати експертний висновок від суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, отриманих відповідно до вимог чинного законодавства України.

 

4.5. Забороняється знищувати, здавати в брухт з кольорових і чорних металів техніку, апаратуру, прилади та інші вироби, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, без попереднього їх вилучення та одночасного оприбуткування придатних для подальшого використання деталей.

 

4.6. Кошти, що надійшли в результаті списання майна, витрачаються (використовуються) відповідно до вимог чинного законодавства України .

 

4.7. Балансоутримувачі подають власнику (відповідно до пункту 2.2. Цього Порядку ) у місячний термін після закінчення процедури розбирання, демонтажу та оприбуткування звіт про списання майна спільної власності територіальних громад району, згідно з додатком 4 .

 

4.8. У разі наявності зауважень до звіту власник повертає його балансоутримувачу для усунення зауважень та подання протягом десяти робочих днів нового звіту для розгляду.

 

4.9. Процедура списання майна, первісна або відновна вартість якого становить від 5000 гривень і більше, вважається закінченою з моменту подання балансоутримувачем власнику звіту про списання майна .

 

4.10. Керівник балансоутримувача і члени комісії щодо списання майна забезпечують згідно з чинним законодавством України подання власнику достовірних матеріалів, передбачених цим Положенням.

 

 4.11. Керівник балансоутримувача організовує та забезпечує дотримання процедури списання майна відповідно до цього Положення .

 

4.12. Ізмаїльська районна рада як власник майна або уповноважений ним орган забезпечує в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства здійснення контролю за дотриманням вимог цього Положення.

 

 


Про передачу майна (обладнання), що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району, управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада, відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.

У К Р А Ї Н А

ІЗМАЇЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ

   Р І Ш Е Н Н Я

 

Про передачу майна (обладнання), що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району,  управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада,  відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації.

 

 

            У зв’язку з проведеним капітальним ремонтом системи опалення та водозабезпечення Кирничанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, з метою забезпечення належного  обліку   основних засобів навчального закладу, керуючись ст.43, ст. 60  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до положень ст.56 Бюджетного кодексу України, Закону України « Про бухгалтерський  облік та фінансову звітність в Україні», Ізмаїльська районна рада

ВИРІШИЛА:

 

  1. Передати майно (обладнання),  що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад Ізмаїльського району,  управління яким здійснює Ізмаїльська районна рада,  відділу освіти Ізмаїльської районної державної адміністрації, а саме:  основні засоби Кирничанської загальноосвітньої   школи І-ІІІ ступенів, придбані при капремонті системи опалення та водозабезпечення у 2010 році, загальною вартістю 49855,00 (сорок дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять) грн., у т.ч.  :

-        котли КСТ-150 (2 компл.) загальною вартістю 43000,00 грн.;

-         котел сталевий КСТ-40 (1 компл.) вартістю 5200,00 грн.;

-        гідрофор (1 шт.) вартістю  1655,00 грн. 

  3. Контроль за виконанням даного рішення  покласти  на постійну  комісію  Ізмаїльської районної ради зпитань Регламенту, законності, депутатської етики та управління комунальною власністю.


Голова районної ради                         В.П.Антонюк

 

від 25 листопада 2013 р.

№ 402-V1

Календар новин

<< < Грудень 2017 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31